Eska Szczecin 1420x300px

 

Zdanie „Kryzys jako szansa” może brzmieć jako delikatna prowokacja, gdy uświadomimy sobie z jak wielkimi gospodarczymi konsekwencjami koronawirusa borykamy się obecnie, ale… jest trochę tak, że kreatywne firmy dobrze wykorzystają czas pandemii, by poszerzyć portfel swoich usług, a co za tym idzie również segment klientów. W ubiegłym tygodniu w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie odbyło się spotkanie z Markiem Zuberem, ekonomistą i jednym z najbardziej rozchwytywanych ekspertów gospodarczych. Nie brakowało trudnych pytań o rzeczywistość po pandemii. Uzupełnieniem wykładu była prelekcja jednego z naszych przedsiębiorców na temat e-commerce i rozwijania firmy w kierunkach internetowych.

 

„Kryzys nie kojarzy się z progresem, ale jest tak, że kryzys to zmiana, a zmiana to szansa”

    Czy kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa jest już za nami? Taka teza byłaby zdecydowanie zbyt optymistyczna. Według niektórych problemy gospodarcze dopiero przed nami. Nie wiemy bowiem jaka będzie skala zwolnień i upadłości, kiedy przestaną działać systemy wsparcia oferowane przez Rząd RP. Wielu przedsiębiorców obawia się także drugiej fali pandemii, która może nadejść jesienią. Choć oficjalnie mówi się, że drugi „lockdown” jest niemożliwy, to przedsiębiorcy poważnie obawiają się strat i tego, że klienci prewencyjnie zrezygnują z pewnych zakupów, chcąc gromadzić gotówkę, czy zrezygnują z wyjazdów, wydarzeń rozrywkowych czy inwestycji nie będących działaniem pierwszej potrzeby. Jak więc biznes na odnaleźć się w tak niepewnej rzeczywistości?

  Spotkanie „Kryzys jako szansa” odbyło się w miniony czwartek w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. Głównym prelegentem był ekspert gospodarczy Marek Zuber: - Kryzys nie kojarzy się z progresem, ale jest tak, że kryzys to zmiana, a zmiana to szansa. Gdzie się ta szansa pojawia? To nie jest takie oczywiste. Chcemy pokazać inne konteksty, które dzieją się w naszej rzeczywistości. Mowa np. o rozwoju technologii, rozwoju branży e-commerce, zwiększającej się mobilności. Mamy potężne zmiany własnościowe na świecie, współpraca międzynarodowa więc przynosi pewne szanse i pewne zagrożenia mowa np. o Azji. No i nie możemy zapominać o pandemii. To konieczność, ale i szansa, żeby przemodelować nasz biznes, czasem jest to okazja do inaczej spojrzeć na naszą działalność, wykorzystać nowe możliwości. Przed nami szansa na pozyskanie pieniędzy z Unii Europejskiej, to daje możliwości, mimo że oczywiście koronawirus to więcej problemów gospodarczych niż zalet, to nie sposób nie docenić, że w świecie, który tak szybko się zmienia można znaleźć dla siebie okazję do rozwoju – mówił podczas spotkania Marek Zuber.

 

„Więcej optymizmu, mniej pesymizmu” – Marek Zuber o nastrojach zachodniopomorskich przedsiębiorców

   Kto ma szansę na skorzystanie na kryzysie? Czy są branże, których specyfika może sprzyjać rozwojowi w rzeczywistości popandemicznej? – Wszystko co jest związane z technologią, e-commerce, pracą zdalną, mobilnością, handlem internetowym, wszystkie te obszary rozwijają się dynamicznie. Również produkcja spożywcza i higieniczna rozwija się dyplomatycznie. Nie sądzę żebyśmy z dnia na dzień np. przestali kupować w sklepach stacjonarnych, ale przyszłością jest Internet. To nie jest odkrywcze zdanie, on był przyszłością już dekadę temu, ale koronawirus to wszystko bardzo przyspieszył – mówił Marek Zuber.

   Na spotkanie w Północnej Izbie Gospodarczej przyszło kilkadziesiąt osób. Było to jedno z pierwszych spotkań w naszej instytucji od wielu miesięcy. Przedsiębiorcy aktywnie braki udział w dyskusji, nie brakowało trudnych gospodarczych pytań. Czy podczas takich spotkań panuje defetyzm czy nadzieja na przyszłość? Jak mówił nasz specjalista – bardzo różnie. Przedsiębiorcy wychodzą z czasu pandemii bardzo poobijani i niepewni przyszłości. W takich okolicznościach trudno myśleć o dalekosiężnych inwestycjach. – Jeżeli ktoś wybudował hotel w Krakowie na kredyt i otworzył go w grudniu, to dzisiaj trudno jest być mu optymistą i ja to rozumiem. To, co cieszy to przewaga myślenia pozytywnego i szukania szans. Przedsiębiorcy chcą działać dalej, pytają o przyszłość, korzystają z Tarczy Antykryzysowej. Nie czekają na pieniądze od Rządu biernie, tylko wykorzystują je do utrzymywania swojego zespołu, przy jednoczesnym dalszym działaniu. Widzę więcej optymizmu niż pesymizmu – mówił Marek Zuber.

   Już niebawem w Północnej Izbie Gospodarczej kolejne spotkania

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

Baner IKW MAJ 2021 1140x320 kopia