Eska Szczecin 1420x300px

 

Od 2009 roku – konsekwentnie o kilka procent – rośnie liczba osób, które w danych roku uzyskały przychód / dochód na poziomie miliona złotych i powyżej. To doskonała wiadomość, bo w roku 2019 takich osób było jeszcze więcej niż w latach minionych i jest to przykład, że nasza gospodarka w ubiegłym roku byłą rozpędzona. W tej beczce miodu jest także łyżka dziegciu. Wiele wskazuje na to, że to ostatni rok z tak wyraźnymi wzrostami. Pandemia koronawirusa może liczbę milionerów poważnie zdziesiątkować.  Jak mówi Filip Kiżuk z Centrum Gospodarczego Kiżuk & Michalska analogiczna sytuacja miała miejsce w latach 2007-2009, czyli w czasie światowego kryzysu gospodarczego.                                                   – Zaryzykowałbym tezę, że kryzys amerykański ponad dekadę temu, był wiele mniej dotkliwy niż kryzys obecny – mówi specjalista.

 

Rok 2019 – liczba milionerów odzwierciedla stan gospodarki.

    Tylu mamy milionerów, jaka jest kondycja polskiej gospodarki. Wskaźniki dotyczące ilości milionerów są absolutnie niepoliczalne, ale wiadomo ile osób w rozliczeniu podatkowym za rok 2019 wykazało przychód / dochód na poziomie powyżej miliona złotych. Mowa o 34,8 tysiącach osób. To wzrost w porównaniu z rokiem 2018. Najwięcej milionerów – co oczywiste – mieszka na Mazowszu (stolica dominuje w rankingach od początku ich prowadzenia), wielu milionerów mieszka także na Śląsku i w Wielkopolsce. Pomorze Zachodnie plasuje się w środku stawki z liczbą 1475 milionerów, to wzrost z 1311 w roku 2018.

  - Wzrost liczby milionerów zarówno na Pomorzu Zachodnim jak i w Polsce jest imponujący i należy traktować tę informację jako pozytywną. To jest dowód na to, że przedsiębiorcy są coraz bardziej kreatywny, gromadzą środki, inwestują, tworzą miejsca pracy. Ilość milionerów i generalnie wysokość naszych wynagrodzeń jest zazwyczaj odzwierciedleniem stanu w jakim znajduje się gospodarka. Diagnoza roku 2019 może być jednoznacznie pozytywna. Podkreślam: roku 2019, bo dobrze wiemy, co się dzieje w roku 2020 – mówi Filip Kiżuk z Centrum Gospodarczego Kiżuk & Michalska.

 

Gdzie zarabia się miliony? W rankingach silna reprezentacja deweloperów oraz przedstawicieli przemysłu i branży medycznej. Wysoko także media

   Choć statystyki Krajowej Administracji Skarbowej nie uwzględniają jakie branże są reprezentowane przez milionerów, to specjaliści Centrum Gospodarczego Kiżuk & Michalska nie mają wątpliwości, że największe zasoby finansowe mają przedstawiciele takich branż jak: budownictwo (deweloperskie), przemysł, transport, usługi oraz inwestorzy prowadzący wymianę międzynarodową i posiadający inwestycje, które wymagają kooperacji międzynarodowych. – Dotychczas w województwie zachodniopomorskim bardzo dynamicznie rozwijała się branża BPO oraz ICT, mieliśmy świetne start-upy. W skali ogólnopolskiej w gronie milionerów na pewno są zarówno deweloperzy jak i producenci medyczni czy osoby związane z przemysłem. Jeżeli patrzymy na inwestorów giełdowych to portfel potencjalnych milionerów jest bardzo intrygujący – od osób posiadających media, przez właścicieli gier komputerowych po osoby zajmujące się produkcją spożywczą. U nas w regionie ta paleta branż jest raczej węższa – uważa Katarzyna Michalska.

  Specjaliści z Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska zwracają uwagę także na to, że wiele firm zyskuje na współpracy międzynarodowej. W uprzywilejowanej pozycji są więc regiony, które graniczą z silnymi ośrodkami gospodarczymi, takimi jak Niemcy. Nie jest zaskoczeniem, że największa liczba milionerów mieszka w Warszawie. Stolica z natury rzeczy, jest zawsze liderem rozwoju.

 

Dobrze już było? Specjaliści obawiają się fali bankructw

   Jak mówią Katarzyna Michalska i Filip Kiżuk silne gospodarczo podmioty na pandemii raczej wiele nie stracą. Kryzys może być dla nich szansą do wykupowania słabszych podmiotów, czyli eliminowania konkurencji. Silni mogą wzmacniać swoją pozycję. Gorzej, gdy milionerzy są „na dorobku”, czyli ich biznes świetnie funkcjonuje, ale nie ma ugruntowanej pozycji lub znajduje się w sektorze mocno dotkniętym przez pandemię.

   - Mogą padać wielkie imperia hotelarskie czy gastronomiczne. Nie będzie też łatwo firmom, których kooperanci stracili na pandemii. Wiemy od naszych klientów jak mocno kryzys przechodzi transport, logistyka, branża usługowa, hotelarstwo czy rynek automotive. Potencjalnie w każdym z tych sektorów liderzy rynkowi są milionerami. Ja oczywiście nie uważam, że producenci samochodów zbiednieją tak bardzo, że będą wypadać z rankingów milionerów, ale na pewno kryzys ich dotknie – mówi Katarzyna Michalska.

   - Rok 2019 to czas rozwoju gospodarczego, a rok 2020 to czas wielkiej niepewności i gospodarczej ostrożności. Lista milionerów może zostać zdziesiątkowana. Przypomnijmy, że spadek liczby milionerów miał miejsce w roku 2009, było ich 11 tysięcy, a nie 13 jak rok wcześniej. To efekt światowego kryzysu gospodarczego. Niecierpliwie czekamy na kolejne informacje gospodarcze – mówi Filip Kiżuk.

   Rankingi osób z przychodem / dochodem powyżej miliona złotych tworzone są na bazie informacji Krajowej Administracji Skarbowej.

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

Baner IKW MAJ 2021 1140x320 kopia