Gorąca dyskusja na najważniejsze tematy – za nami konferencja Czwarta Rewolucja Cyfrowa Gospodarka 4.0 zorganizowana przez Północną Izbę Gospodarczą oraz partnerów. Za nami dwa dni przepełnione dyskusjami i prezentacjami oraz dzień warsztatowy w którym przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego mogli poznawać szczegóły wdrażania nowoczesnych rozwiązań z zakresu cyfryzacji oraz nowoczesnych modeli zarządzania w praktyce.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Platforma Przemysłu Przyszłości, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

Partnerzy wydarzenia: Firma Higher, Firma Ollsom, FiM Consulting, 3S grupa Play, Europrojekty Consulting, Home.pl, Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum oraz Polska Fundacja Przedsiębiorczości.

Patronat medialny: portal wszczecinie.pl

 

Prezes Hanna Mojsiuk: „Gospodarka 4.0 to gospodarka otwarta na potrzeby klientów, dynamiczna, mobilna, odpowiadająca wszelkim standardom  XXI wieku”

   Konferencję otworzyła Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk: - Gospodarka 4.0 to przyszłość, która dzieje się dzisiaj. Nie możemy patrzeć na cyfrowe rozwiązania, informatyzację oraz branżę e-commerce jako na futuryzm, który jest gdzieś obok nas, ale tak naprawdę nie jest nam do niczego potrzebny. Gospodarka 4.0 to gospodarka otwarta na potrzeby klientów, dynamiczna, mobilna, odpowiadająca wszelkim standardom  XXI wieku. Jestem pewna, że wielu przedsiębiorców jest gotowych na ten krok, by uczynić swoją działalność bardziej cyfrową i szerzej odpowiadającą współczesnym standardom i oczekiwaniom klientów. Trzeba tylko pomyśleć – żyjemy w nowoczesnych czasach, jedyną pewną rzeczą obecnie jest ZMIANA. I my musimy być na tą zmianę gotowi i musimy odważyć się ją wprowadzić w życie – mówiła Prezes Hanna Mojsiuk.

   - Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie organizuje konferencję po to, by przekazać Państwu wiedzę na temat Gospodarki 4.0, rewolucji przemysłowej, cyfryzacji i tego, jak dostosować swoją firmę do obecnych oczekiwań konsumentów. Nie bójmy się ZMIAN, bo one i tak przyjdą. A jak będziemy na nie gotowi to łatwiej będzie nam je przyjąć – mówiła Prezes Hanna Mojsiuk.

 

„Jeżeli mamy znaleźć jakikolwiek pozytyw szalejącej dookoła pandemii to byłaby to na pewno cyfryzacja”

    O potrzebie budowania silnej gospodarki 4.0 w kontekście zarówno cyfryzacji jak i np. budowania nowoczesnych kadr mówili w czasie wystąpień podczas paneliu dyskusyjnego eksperci zaproszeni do dyskusji przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie. Nie brakowało więc wątków dotyczących informatyzacji, pracy zdalnej, e-commerce czy tego jak lokalni przedsiębiorcy mogą odnajdywać się w niełatwych meandrach nowoczesnych technologii cyfrowych.

   - Nie tylko przyszłość staje się teraźniejszością, ale niektóre rozwiązania bieżące stają się przeszłością. W kreacji biznesu należy się kreować zmiennością. Zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność to elementy charakteryzujące rynek pracy i gospodarkę w czasie pandemii koronawirusa, ale i ogólnie w dobie znaczącego cyfrowego przyspieszenia. Jeżeli mamy znaleźć jakikolwiek pozytyw szalejącej dookoła pandemii to byłaby to na pewno cyfryzacja i zdecydowanie przyspieszona informatyzacja przedsiębiorstw. Stawiamy sobie za cel uświadamianie przedsiębiorców z zakresu konieczności transformacji cyfrowej  - mówi Paweł Nowak z Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości.

    - Przedsiębiorcy chcąc dogonić konkurencję próbują działać „na skróty”. Plany strategiczne, plany transformacji to powinno być zrobione w toku spokojnej dyskusji. Uczelnie techniczne i ekonomiczne oraz uczelnie humanistyczne powinny być współkreatorami tych map drogowych dojścia do docelowej formuły funkcjonowania firm w Gospodarce 4.0. Nie wyobrażam sobie żeby mapy drogowe firm powstawały bez wsparcia uczelni wyższej, gospodarka to tematyka interdyscyplinarna, która nie ogranicza się tylko do zaprogramowania robotów. Powinniśmy rozmawiać o procesach, o mapowaniu procesów, o tym gdzie w tym wszystkim jest potencjał ludzki i analiza zasobów – mówił prof. Krzysztof Pietrusewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.  – Najnowsze badania z 2018 roku wskazują, że tylko 16% badanych przedsiębiorców1) wskazuje cyfryzację jako automatyczny sukces. To jest proces, który będzie trwać, ale który będzie efektywny. Konkurencyjność polskich przedsiębiorców polega na tym, że musimy być szybsi niż inni – dodał dr Arkadiusz Malkowski z ZUT.

 

Podstawowe zmiany Gospodarki 4.0, które już znamy? E-commerce i praca zdalna

   Podczas panelu dyskusyjnego obecni byli również przedstawiciele firmy Home.pl, którzy mówili o zaletach rozwoju pracy zdalnej oraz progresywnym rozwoju branży e-commerce. Ten ostatni sektor gospodarki w czasie pandemii rozwinął się w imponującym tempie stając się jednym z najbardziej udanych czynników dywersyfikacji wielu firm handlowych i usługowych. Gdyby nie e-commerce skala bankructw mogłaby być jeszcze większa w czasie pandemii.

    -  Cyfryzacja to była najszybsza forma po którą sięgnęli, bez zastanawiania się czy to jest potrzebne. Odnotowaliśmy o 100% więcej rejestracji sklepów internetowych, co oznacza, że to była naturalna droga żeby wyskalować lub utrzymać biznes w czasie pandemii. Część przedsiębiorców została zmuszona do zmian strategii, często z dnia na dzień. Nasze budżety sprzedażowe w dużej mierze zasponsorowała pandemia. W 2021 roku delikatnie to zastopowało, bo przedsiębiorcy oswajają się z e-commerce, sięgają po pewne rozwiązania bardziej świadomie, a jednocześnie lepiej formatują swój przekaz do odbiorców docelowych  - mówi Magdalena Sikorska – Hadowska.  Ekspert od e-commerce dodała, że synergia wiedzy między gospodarką, a uczelniami musi być większa, by przedsiębiorcy chętniej sięgali po e-comemrce.

  

    Praca zdalna jest kolejnym przykładem działania Gospodarki 4.0, które przedsiębiorstwa wdrażały w praktyce. Dariusz Kowalski z firmy Home.pl rozmawiał z nami łącząc się z… Portugalii. Jak to możliwe? Bezproblemowo. Specjaliści branży ITC mogą pełnić usługi dla swoich firm z każdej strony świata. – W marcu, gdy ogłoszono lockdown stwierdziliśmy, że udajemy się na home office. Tak pracowało niemal z dnia na dzień ponad 350 osób. Pracowaliśmy na naszych standardowych narzędziach – mówi ekspert Home.pl.

ZAPIS KONFERENCJI „CZWARTA REWOLUCJA CYFROWA – GOSPODARKA 4.0”

DZIEŃ 1:

https://www.facebook.com/144434042208/videos/1088427078346005

DZIEŃ 2:

https://www.facebook.com/144434042208/videos/353455915995324

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

Baner IKW Marzec 2021 1140x320