Na szczęście wspomniane w tytule zmiany będą kosmetyczne i dotyczyć będą tylko niektórych branż. Krajowa Administracja Skarbowa po połączeniu jeszcze aktywniej zajmuje się wykrywaniem pewnych nieprawidłowości. Tym razem wzmożone kontrole i korekty przepisów czekają branże paliwową oraz gastronomię. Zwolnieni z opłacenia akcyzy będą przedsiębiorcy sprowadzający do Polski alkohol skażony. - W ustawie określono, jakie sposoby skażenia, powiązane z konkretnymi czynnościami, powodują zwolnienie od podatku – mówi Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie.

- Przedsiębiorca, który nabywa wewnątrzwspólnotowo alkohol etylowy całkowicie skażony środkiem skażającym dopuszczonym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej lub dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie UE, w którym następuje skażenie, składa zgłoszenie rejestracyjne AKC – R i zgłasza planowane nabycie wewnątrzwspólnotowe do właściwego urzędu. Rejestracja musi nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym – mówi Małgorzata Brzoza z Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie. Co taka dość trudna nomenklatura oznacza dla przedsiębiorców? W niektórych branżach przemysłowych alkohol etylowy skażony używany jest jako element fabryczny. Zmiany powodują, że wzmożona będzie kontrola tego czy aby na pewno jest on dobrej jakości i czy aby na pewno wykorzystywany jest on do deklarowanych przez przedsiębiorcę celów.  - Przy produkcji na terytorium kraju oraz imporcie zwolniony od akcyzy będzie alkohol etylowy całkowicie skażony dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez Rzeczpospolitą Polską – dodaje Małgorzata Brzoza. Ustawa weszła w życie z końcem maja. 

Drugie zagadnienie o którym informuje skarbówka ma charakter bardziej powszechny. Jak mówi Małgorzata Brzoza coraz większa ilość przedsiębiorców zajmująca się gastronomią wyraża wątpliwość jaką stawkę podatku naliczać jeżeli sprzedawane są gotowe dania: - Aby zastosować prawidłową stawkę VAT przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne, należy tę czynność prawidłowo zaklasyfikować według PKWiU. To, czy taka sprzedaż będzie zaliczona do klasy PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania, czy do działu PKWiU 56 Usługi związane z wyżywieniem, zależy od tego, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia, czy też nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji (np. są zamrożone lub pakowane próżniowo i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż). – mówi Małgorzata Brzoza. Różnica podatkowa w tym przypadku jest znacząca, może to być bowiem stawka podatku VAT na poziomie 5% lub 8%. - Ponadto interpretacja ogólna wskazuje, że posiłki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne, które są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, nie mogą korzystać z 5 proc. stawki podatku od towarów i usług – mówi Małgorzata Brzoza.

Na portalu Północnej Izby Gospodarczej będziemy informować Państwa na bieżąco o wszelkich podatkowych wątpliwościach lub zmianach planowanych przez Krajową Administrację Skarbową.

ceopunkt27042018

konsultacjelean27042018

pfp27042018a