Północna Izba Gospodarcza oraz Baltic Neopolis Orchestra zapraszają przedsiębiorców na dwa najbliższe wydarzenia, które odbędą się w Trafostacji Sztuki: 12 października br. Wieczór Mistrzów Północny i Południa oraz 21 października br. Przełamując granice.

12.10 (czwartek), godz. 19:00, Trafostacja Sztuki
Wielcy Koncertmistrzowie: Wieczór Mistrzów Północy i Południa

 

Oto przed nami spotkanie dwóch światów – dwóch brzegów Morza Bałtyckiego i wykonawców z dwóch półkul Ziemi. Brytyjski skrzypek, mieszkający w Szwecji, i altowiolista z RPA, mieszkający w Niemczech, wykonają wraz z muzykami z Baltic Neopolis Virtuosi i Baltic Neopolis Orchestra utwory kompozytorów XIX i XXI wieku. Duńczyk N. Gade osobiście przyjaźnił się z F. Mendelssohnem-Bartholdym, przygotował prawykonanie Koncertu skrzypcowego e-moll swojego niemieckiego kolegi. Tymczasem podczas wieczoru w Trafostacji Sztuki nie tylko zabrzmi sekstet duńskiego kompozytora, ale właśnie będzie to okazja dla premierowego wykonania Koncertu skrzypcowego polskiego kompozytora współczesnego, Pawła Łukaszewskiego, wielokrotnego zdobywcy nagrody Fryderyk. Dopełnieniem całości będzie premiera utworu Fynbos, skomponowanego przez absolwenta Akademii Muzycznej w Lipsku, Bernda Frankego. W tej niezwykłej kompozycji jako wokalista wystąpi gość z RPA.

Artyści:
Hugo Ticciati – skrzypce (solo)
Gareth Lubbe – altówka, śpiew (solo)
Baltic Neopolis Virtuosi - sekstet:
Maria Machowska – skrzypce
Emanuel Salvador – skrzypce
Ewa Guzowska – altówka
Emilia Goch Salvador – altówka
Adam Klocek – wiolonczela
Robert Dacko – wiolonczela
Baltic Neopolis Orchestra

21.10 (sobota), godz. 19:00, Trafostacja Sztuki
Wielcy Koncertmistrzowie: Przełamując granice

Tylko sztuka łamiąca konwencje, wnosząca powiew świeżości jest naprawdę coś warta – to pogląd rozpowszechniony od czasów romantyzmu. Koncert skrzypka Bartłomieja Nizioła, koncertmistrza orkiestry Opery w Zurychu i Baltic Neopolis Orchestry jest próbą prezentacji takich właśnie nieoczywistych połączeń, przynoszących w efekcie nowe jakości. M. Weinberg wykorzystał dawny gatunek concertina, spopularyzowany w XIX wieku, dzięki któremu wyraził liryzm połowy XX stulecia. Z kolei oktet F. Mendelssohna jest zbudowany wyłącznie z dźwięków instrumentów smyczkowych, choć do czasów Mendelssohna zespoły ośmiu grających muzyków stanowiły jakby zminiaturyzowane orkiestry symfoniczne, z udziałem instrumentów dętych. Obaj kompozytorzy przełamali też granice w innym sensie: pochodzący z Prus Mendelssohn związał się z położonym w Saksonii Lipskiem, a urodzony w stolicy Polski Weinberg większość życia spędził w Związku Sowieckim (niekoniecznie z własnej woli).

Dla przedsiębiorców z Izby mamy zaproszenia na oba wydarzenia. Wystarczy tylko odpowiedzieć na dwa pytania: "Jaki tytuł nosi nagrodzona Fryderykiem płyta Pawła Łukaszewskiego, na której znajduje się utwór w wykonaniu BNO?" oraz "Z jakiego miasta pochodzi skrzypek Bartłomiej Nizioł, koncertmistrz orkiestry Opery w Zurychu, który wystąpi z BNO 21.10 w Trafo?". Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 9 października br.

 

 

DANA2 1100x25019415