- Posiadamy doświadczenie w projektowaniu obiektów o różnej skali trudności i wielkości. Mamy w swoim dorobku banki, hale targowe i przemysłowe, ośrodki wczasowe, sklepy, dom parafialny, osiedla domów jednorodzinnych i domy dla prywatnych inwestorów oraz wnętrza biurowe i prywatne – mówią o swojej działalności właścicielki pracowni projektowej E+E, Ewa Kołłątaj i Edyta Reczka. Nie da się ukryć, że Panie prowadza jedną z najbardziej doświadczonych pracowni w naszym mieście. Funkcjonowanie na tym trudnym rynku od 1992 roku jest dowodem wysokiego profesjonalizmu, dobrze realizowanych zadań i… umiejętności wyboru specjalizacji, która pozwoli na dobre funkcjonowanie i rozwój. Pracownia E+E w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. W rozmowie z portalem Północnej Izby Gospodarczej Panie zdradziły sekret swojego sukcesu.

Nasza firma powstała w czasie transformacji ustrojowych, podczas wielkich zmian gospodarczych. Zostałyśmy zwolnione z Miastoprojektu- jak wiele osób w tym okresie , zawiązałyśmy współpracę i tak minęło już 25 lat Podjęłyśmy ryzyko i okazało się, że to była bardzo dobra decyzja. Nawiązałyśmy współpracę z CPN, obecnym PKN Orlen i ta współpraca trwa już prawie 25 lat, wykonujemy zlecenia w całej Polsce, jedną z ostatnich realizacji była stacja paliw w Warszawie, budynek na małej działce, ale o bardzo niestandardowej kubaturze – mówi Ewa Kołłątaj. – Początki nie były łatwe, to był czas gdy każdy walczył o swoje miejsce na rynku. Nam udało się związać z branżą paliwową i to okazało się być strzałem w dziesiątkę, ta specjalizacja dawała nam pewne bezpieczeństwo w rozwijaniu innych gałęzi działalności. Projektowałyśmy także budynki prywatne, gabinety, budynki instytucji publicznych na przykład budynek komendy przy ulicy Wernyhory – dodaje Edyta Reczka.

25 lat to ogromny czas. Zmieniło się wszystko – i zmiany widoczne są także w architekturze i sposobie projektowania budynków. – Kiedyś mniejszą wagę przykładano do spraw formalnych na zasadzie „jakoś to będzie”. Obecnie jest to bardzo istotne i w naszej działalności znajduje to odzwierciedlenie. Przyjmując zlecenia od firm obsługujemy je od a do zet. Od koncepcji przez wszelkie pozwolenia, formalności, opracowania specjalistyczne itp. Klienci indywidualni też oczekują nie tylko projektów, ale i innych elementów – mówi Edyta Reczka. – Ale architektura też się zmienia, wszystko zależy od gustu, ale widzimy, że inwestorzy zwracają uwagę na, nowe trendy i na innowacje – dodaje Ewa Kołłątaj.

Pracownia Architektoniczna E+E na przestrzeni ponad dwóch dekad działalności wykonała projekty budowy kilkudziesięciu stacji paliw i kilkunastu myjni samochodowych. Mogłoby się wydawać, że projekty w tego typu branżach to nic innowacyjnego i odkrywczego, z zewnątrz bowiem wszystkie stacje wydają się być bardzo do siebie podobne. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. – Zmienia się technologia, środowisko, zapotrzebowania klientów. Koncerny starają się funkcjonować w zgodzie ze środowiskiem oraz wszelkimi wymaganiami jakie są przed nimi stawiane ze strony społeczeństwa, ale i instytucji kontrolnych. Poza tym każda działka i każda lokalizacja jest inna. Od 1993 r. specjalizujemy się w projektowaniu stacji paliw. Od tego czasu naszym stałym zleceniodawcą jest PKN „ORLEN” S.A., dla którego wykonałyśmy kilkadziesiąt projektów i realizujemy następne. Od kilku lat wykonujemy satysfakcją projekty dla BP Europa SE, a także podjęłyśmy współpracę z firmami paliwowymi, m.in. Lomax i Anwim – mówi jedna z właścicielek pracowni. – Mamy dla każdej lokalizacji inne uwarunkowania środowiskowe, gruntowe, nad tym wszystkim trzeba zapanować, co czynimy we współpracy ze stałym zespołem branżowym. Uzbrojenie terenu, przebudowa dróg czasem ma bardzo duży zakres, co również leży w kompetencjach naszej firmy – dodaje.

Stacje paliw to nie jedyna działalność Pracowni Architektonicznej E+E. Projektowane są domy, wnętrza, budynki komercyjne oraz obiekty użyteczności publicznej. Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że to jedna z najbardziej doświadczonych i najbardziej profesjonalnych pracowni architektonicznych w Szczecinie. Firma E+E jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej.

DANA2 1100x25019415