Start-upy to przedsiębiorstwa wprowadzające na rynek unikalne usługi i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Mogą przynieść olbrzymie zyski, a początkowy koszt ich uruchomienia jest stosunkowo niewielki. Niestety, nie każdy projekt udaje się doprowadzić do szczęśliwego końca, a każdy pomysł jest obarczony sporym ryzykiem. WeP UP! – to nazwa pilotażowego projektu Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, służącego twórcom start-upów, który w konkursie Komisji Europejskiej  pokonał konkurencję z całej Europy.

- Startujemy z nowymi pomysłami na rozwój gospodarki Pomorza Zachodniego. Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego ma coraz więcej narzędzi do rozwoju przedsiębiorczości w regionie. To m.in. przekierowane środki z RPO. Dziś mówimy o projekcie, który stworzy przyjazne środowisko dla rozwoju startupów. Chcemy zaszczepiać zdolności do innowacyjnego myślenia. Dlatego musimy zbudować środowisko ludzi, którzy będą się wspierać. – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Takim narzędziem ma być właśnie projekt WeP UP! Pozwoli on na dzielenie się wiedzą, pomysłami, know-how i stworzy środowisko otwarte na inicjatywy młodych przedsiębiorców, w szczególności z branży ICT. Pomysł Pomorza Zachodniego został najlepiej oceniony w całej Europie. Liderem projektu jest Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego, która w konkursie Komisji Europejskiej wywalczyła grant w wysokości 750 tys. euro. Dzięki wsparciu powstanie m.in. specjalna platforma, która pomoże młodym firmom pokazać się inwestorom zewnętrznym i zdobyć kapitał na rozwój. Do projektu będą zaproszeni czołowi animatorzy start- upów z całej Europy. Zachodniopomorskie firmy będą także miały możliwość zaprezentowania się na całym kontynencie, gdzie oprócz zdobycia potencjalnych inwestorów będą mogły sięgnąć po wiedzę, jak wejść na kolejny etap rozwoju pomysłu biznesowego.

- Mamy już doświadczenie we współpracy ze start- upami. Są młodzi ludzie, którzy jednak nie mają wiedzy i przestrzeni, gdzie mogli by swój pomysł pokazać. Ten projekt to szybka autostrada, która powinna doprowadzić do zdobycia finansowania. - mówił Prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Robert Michalski.

Od 1 stycznia 2018 r. będzie uruchomiony swoisty kiosk z usługami wsparcia (mentoring, doradztwo, szkolenia, finansowanie). Projekt będzie realizowany we współpracy z partnerami z Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Estonii.

- ZARR posiada narzędzia do wspierania startupów. Te firmy będą mogły być objęte wsparciem dzięki środkom z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, m.in. doradztwem czy szkoleniami. Chcemy stworzyć stabilną platformę do rozwoju przedsiębiorczości. - dodaje przedstawiciel ZARR.

Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego  planuje, że w najbliższym czasie oprócz wsparcia startupów zaangażuje się również w pomoc przedsiębiorcom w zakresie ochrony środowiska czy poprawy efektywności energetycznej.

DANA2 1100x25019415