Wszyscy mikroprzedsiębiorcy dzisiaj, za tydzień lub za dwa tygodnie mogą skorzystać z propozycji Izby Administracji Skarbowej. Urząd proponuje darmowe szkolenia i udziela porad w zakresie wchodzącego w życie obowiązku JPK VAT.

- W związku z rosnącym zainteresowaniem szkoleniami z zakresu JPK_VAT prowadzonymi w urzędach skarbowych w listopadzie br., kontynuowana będzie akcja „Wtorki z JPK". Szkolenia dla mikroprzedsiębiorców będą realizowane również w grudniu br. Bezpłatne szkolenia nt. tworzenia i przesyłania JPK_VAT przeprowadzą eksperci KAS w trzy wtorki grudnia (5.12, 12.12, 19.12) we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce – informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. W Zachodniopomorskiem funkcjonuje  prawie 73 tys. mikroprzedsiębiorców. W listopadzie w urzędach skarbowych woj. zachodniopomorskiego przeprowadzono 85 szkoleń, w których brało udział łącznie 2010 osób. Wielu z nich to członkowie Północnej Izby Gospodarczej. Warto skorzystać z okazji do pogłębienia swojej wiedzy.

- Od początku 2018 r. mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do comiesięcznego tworzenia i wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego, zawierającego ewidencję zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT). Tym samym dołączą do systemu, którym objęte zostały już małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa. Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie – tłumaczy Małgorzata Brzoza.

Podatnik który nie korzysta z oprogramowania księgowego z możliwością generowania plików w formacie XML, w celu przygotowania własnego pliku może pobrać plik JPK_VAT.csv, udostępniony przez Ministerstwo Finansów i wypełnić według własnych potrzeb w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym. Od 1 stycznia 2018 r. ewidencje na potrzeby VAT, również te prowadzone dotychczas w wersji papierowej, będą prowadzone wyłącznie w wersji elektronicznej i przesyłane jako JPK_VAT do Ministerstwa Finansów.  Pierwsze sprawozdanie JPK każdy przedsiębiorca musi złożyć do 25 lutego 2018.

ceopunkt27042018

konsultacjelean27042018

pfp27042018a

 

banerek