fbpx

Zajęci codziennymi obowiązkami nie zastanawiamy się nad tym co zrobić, aby uczynić naszą firmę nieśmiertelną. Myśli takie przychodzą nam do głowy dopiero wtedy, gdy dotknie nas ryzyko ciężkiej choroby lub usłyszymy o przypadku nagłej śmierci w bliższym lub dalszym gronie. A kiedy już takie myśli przyjdą to nie zawsze wiemy od czego zacząć. Dlaczego…?

Dlaczego warto poświęcić chwilę czasu i zastanowić się nad planem sukcesji? Czy wiesz, że z chwilą śmierci właściciela jednoosobowej firmy:
1. wygasają wszystkie pełnomocnictwa do rachunków w banku?
2. co do zasady wygasają wszystkie umowy z pracownikami, a pracownicy posiadają w takim przypadku prawo do odszkodowania?
3. do czasu formalnego potwierdzenia grona spadkobierców działalność firmy może być zablokowana?

Ten kto liczy na to, że wszystkie powyższe problemy rozwiąże ustawodawca, jest w błędzie. Lepiej jest wziąć sprawy w swoje ręce i przygotować plan na wypadek śmierci.
Coraz częściej temat sukcesji jest obecny podczas spotkań w kancelariach prawnych, czy finansowych. Przedsiębiorcy bogaci w doświadczenia ze spraw spadkowych, pełni troski o los swoich najbliższych, rozumieją konieczność zaplanowania płynnej kontynuacji działalności firmy w sytuacji kryzysowej, jaką jest śmierć właściciela. – mówi Sylwia Jeżowska, radca prawny. Przygotowanie dobrego planu sukcesji wymaga wiedzy z zakresu prawa, podatków, finansów, ubezpieczeń oraz psychologii.

Jak….? Jak przygotować plan sukcesji? Nie jest to wcale tak skomplikowane. Oczywiście każdy przypadek jest inny, ale na początek powinniśmy zadać sobie kilka pytań, które rozpoczynają przygotowanie do wdrożenia planu sukcesji w naszej firmie i rodzinie:
1. Czy forma w jakiej prowadzę działalność pozwala na kontynuację działalności po mojej śmierci?
2. Czy pozostawiłem moim bliskim niezbędne informacje na wypadek śmierci?
3. Kto będzie po mnie dziedziczył spadek?
4. Czy wychowałem następcę lub następców?
5. Czy mój wspólnik będzie respektował moich spadkobierców?
6. Czy moja firma jest gotowa na zarządzanie wewnętrzne?
7. Czy podjęte przeze mnie decyzje nie wygenerują konfliktu w rodzinie?
8. Czy sposób finansowania mojej działalności jest odporny na sytuację kryzysową, jaką jest śmierć?

Gdzie….? Gdzie szukać pomocy przy opracowywaniu planu sukcesji? Północna Izba Gospodarcza dostrzegła wagę powyższego zagadnienia i utworzyła Sekcję ds. sukcesji, której działalność jest nakierowana na edukowanie przedsiębiorców i pomoc przy poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań.

Jeśli masz pytanie lub chciałbyś skorzystać z pomocy przyjdź na spotkanie w czwartek 22 marca 2018r. o godz. 14 lub napisz na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Na spotkaniu będą obecni specjaliści, z którymi bezpłatnie będziesz mógł porozmawiać o trapiących Cię zagadnieniach.