fbpx

Symbol zastępczy tekstu 1

To nie przypadek, że w Szczecinie kolejny raz z dużym powodzeniem odbywają się Dni Skandynawskie. Organizatorem jest Miasto Szczecin, a partnerem oodpowiedzialnym za część biznesową miejska instytucja, członek Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie czyli Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. Podczas kilku dni odbędzie się kilkanaście spotkań o charakterze biznesowym i gospodarczym, ale nie zabraknie także inicjatyw edukacyjnych i kulturalnych. Skandynawia dla Polski to poważny biznesowy partner. Mowa o transporcie, logistyce, usługach i rosnących w siłę sektorach BPO i ICT.

Niektórzy mówią, że po linii prostej ze Szczecina bliżej jest do Szwecji niż do Warszawy – prawda kilometrów nie zawsze okazuje się prawidłowością w gospodarce. Miasto jest jednak konsekwentne w budowaniu wrażenia współpracy pomiędzy Skandynawią, a Szczecinem, a takie wydarzenia jak piąte już Dni Skandynawskie na pewno sprzyjają dyskusji na temat tego jak przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego mogą podbijać albo wzorować się na gospodarce takich krajów jak Dania, Norwegia czy Szwecja. Potęga gospodarcza wspomnianych krajów wynika w znaczącej mierze z przemysłów kreatywnych i dynamicznego rozwoju technologii oraz branży BPO. To polskie oddziały właśnie tego sektora lokują swoje biura w Szczecinie ceniąc sobie bliskość do głównej siedziby, ale i wysoki rozwój Szczecina jako zaplecza kadr ICT. Siłą gospodarki Skandynawskiej (szczególnie norweskiej) jest także transport, logistyka oraz wysoko rozwinięty przemysł wydobywczy i stoczniowy. Gdyby nie dobre wykorzystanie złóż naturalnych (np. ropy) nie możliwie byłoby rozwijanie przemysłów kreatywnych i nowoczesnych usług. Swojego czasu to właśnie w Norwegii prace znajdowali specjaliści stoczniowi, którzy utracili pracę w Szczecinie. Nie jest tajemnicą, że do dzisiaj wielu specjalistów ze Szczecina szczęścia poszukuje na platformach norweskich zarabiając tam zdecydowanie większe pieniądze. Czego Szczecin może uczyć się od takich krajów? Kultury biznesu, sposobu traktowania pracowników, prowadzenia rekrutacji. Pewnie i o tym będzie okazja porozmawiać podczas wydarzeń, które zaczynają się już dzisiaj i na które miasto zaprasza przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej.

Dni Skandynawskie od pierwszej edycji kładły duży nacisk na rozmowy o biznesie. W tym roku w ramach Scandinavian Business Connect, odbędą się panele eksperckie dot. inwestycji i kreowania przestrzeni publicznej, oraz warsztaty ukierunkowane na rozwój kompetencji międzykulturowych. 11 maja odbędzie się wydarzenie skierowane głównie do biznesu i do przedsiębiorców. Spotkania zaczną się od 9.00 w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

W ramach Scandinavian Business Connect odbędą się:

Speed business meeting – seria bezpośrednich spotkań, podczas których będą Państwo mieli okazję przedstawić krótko swoją firmę, opowiedzieć o oferowanych usługach, wymienić się wizytówkami, nawiązać nowe kontakty, pozyskać nowych klientów, dostawców czy inwestorów.
Spotkania z ekspertami – do Państwa dyspozycji będą przedstawiciele m.in. PAiH, ARP, SPCC, przedstawiciele spółek miejskich odpowiedzialnych za największe inwestycje w mieście.

Panel merytoryczny – planowanie i zarządzanie przestrzenią, gdzie obok prezentacji realizowanych projektów inwestycyjnych i architektonicznych przedstawione zostaną przykłady skandynawskich rewitalizacji z włączeniem zintegrowanych działań na rzecz społeczności lokalnej.

Warsztaty – spotkania dotyczące międzykulturowości, spotkania organizowane i prowadzone przez przedstawicieli SPCC, szkolenie dotyczące realizacji usług na rynkach skandynawskich.

Strefa HR – liczne spotkania z czołowymi specjalistami od zarządzania kapitałem ludzkim.

W ramach Dni Skandynawskich w Szczecinie odbywać się będzie także szeroki panel wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Znaczna część będzie mieć miejsce na Łasztowni, a dokładniej w Starej Rzeźni. Wstęp na wszystkie jest bezpłatny: – W piątek będziemy uczestniczyli w prelekcji przygotowanej przez pana Patryka Białka- dziekana Katedry Filologii Skandynawskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Następnie na scenie zaprezentuje się zespół wokalny Markato. Jest to młodzież rozwijająca swoje umiejętności w Pałacu Młodzieży pod kierownictwem Dariusza Chmielewskiego Podczas tych trzech dni, sobota będzie dniem rodzinnym i pełnym świetnych atrakcji. Warsztaty z robotyki promujące klocki LEGO. W Starej Rzeźni zagoszczą aktorzy teatru Gwitajcie aby zaprosić najmłodszych do wspólnego czytania magicznych bajek Hansa Christiana Andersena. Tego dnia nie zabraknie ciekawostek i wspaniałych aktywności dla najmłodszych i całych rodzin ponieważ zaprosimy też wszystkich przybyłych na spektakl muzyczny z wykorzystaniem instrumentów skandynawskich oraz z animacjami „Kraina Zimolubów” – wymienia kolejne atrakcje Ewa Tracz z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Dni Skandynawskie w Szczecinie odbywać się będą od dzisiaj do niedzieli. Prezydent Szczecina zaprasza przedsiębiorców do udziału w wydarzeniach i dzielenia się opiniami czy tego typu inicjatywy magistratu przynoszą oczekiwane, gospodarcze i biznesowe efekty.

Konferencja banner 1100x250