fbpx

 

7MKM baner 1150x250px pg1 20180701

 

Czy emerytura to koniec świata? Dla wielu aktywnych zawodowo przedsiębiorców moment oddania steru w firmie lub przejście na emeryturę czy sukcesja to czas gdy czują się zepchnięci na boczny tor. To negatywne uczucie, które powoduje frustrację i poczucia bycia niepotrzebnym. Seniorzy często popadają w depresję, a najmocniej brak pracy odczuwają Ci, którzy piastowali ważne stanowiska i na co dzień dużo pracowali. Emerytura może być czasem realizacji marzeń na które wcześniej nie było czasu, a do różnego rodzaju aktywności namawiają organizacje zajmujące się aktywizacją seniorów. W Szczecinie takim działaniem zajmuje się m.in. Elżbieta Sieniawska – Mazur, członkini Północnej Izby Gospodarczej.

    Elżbieta Sieniawska – Mazur jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej na kierunku Elektrotechnika, obecnie zajmuje się diagnostyką zdrowotną. Pomysł na działalność prosenioralną u Pani Elżbiety rozpoczął się już w czasie studiów gdy rozpoczęła pracę z osobami starszymi: - Pracowałam w Polskiej Żegludze Morskiej i okazało się, że często osoby odchodzące na emeryturę po dwóch-trzech latach po prostu umierali. Kierownictwo kadr poprosiła mnie o przygotowanie programu dla seniorów, bo pojawiały się głosy, że to właśnie bezczynność i brak regularnego zajęcia powoduje, że emeryci są w złej kondycji. Otworzyliśmy koło plastyczne, później przez 10 lat prowadziłam grupę dla seniorów. Teraz jako emerytka prowadzę znowu działalność gospodarczą, ale udzielam się także w SUSie czyli grupie senioralnej Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest tam sekcja plastyczna czyli to, co kocham najbardziej. Zajmuję się aktywizacją ludzi, pomagam im często odkrywać marzenia z dzieciństwa. Wielu seniorów porzuciło swoje pasje z dzieciństwa przytłoczeni życiem rodzinnym czy obowiązkami zawodowymi – mówi w rozmowie z portalem Północnej Izby Gospodarczej Elżbieta Sieniawska – Mazur. Jako przedsiębiorca nasza rozmówczyni zajmuje się dietetyką, prowadzeniem zdrowotnych zajęć profilaktycznych, diagnostyką. W przeszłości Elżbieta Sieniawska – Mazur wykonywała urządzenia do elektroakupunktury.

      - Jak ludzie odchodzą na emeryturę to zaczynają się licytować kto ma więcej chorób, kto gorzej się czuje – mówi przedsiębiorczyni. Sens działań dla seniorów polega na tym by wypełnić dziurę, którą zostawia po sobie praca. Wielu przedsiębiorców czy menadżerów w momencie przejścia na emeryturę czy sukcesji czuje się odstawionych na boczny tor. Duża grupa zaczyna realizować swoje pasje, inni zajmują się wnukami i życiem rodzinnym, a jeszcze inni przyznają, że stagnacja nie działa dobrze na ich życie i czują, że ich wiedza i potencjał nie jest wykorzystywany. Praca reguluje tryb życia, trzeba czytać, uczyć się, spotykać z ludźmi, wstawać o konkretnej godzinie. Osoba starsza pozbawiona takiego harmonogramu czuje się źle i zaczyna popadać w rutynę, która krok po kroku wpędza ją w depresję. Stąd tak ważne jest dobre organizowanie sobie czasu niekoniecznie związane z aktywnością zawodową, a właśnie np. z realizowaniem pasji i ambicji z młodości: - Pogarszająca się kondycja człowieka w związku z przejściem na emeryturę wiąże się z kilkoma czynnikami. Po pierwsze finanse zostają mocno uszczuplone ponieważ dostaje się tylko część swojego wynagrodzenia. Praca jest czynnikiem mobilizującym do działania, w przypadku seniorów namawiamy często do wolontariatu, do udzielania się w organizacjach pozarządowych, kiedy widzą efekty swojej pracy to jest to również bardzo cenne. ShUS organizuje warsztaty teatralne, fotograficzne, komputerowe, plastyczne i szereg wykładów prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Szczecińskiego, tematyka jest bardzo szeroka od historii przez socjologię po psychologię – dodaje Elżbieta Sieniawska – Mazur.

    Wielu przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej to osoby starsze, które niebawem dokonają sukcesji lub przejdą na emeryturę warto więc nadal dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi przedsiębiorcami, ale podstawą życia na emeryturze powinno być poszukanie czasu na realizację pasji i aspiracji na które nie wystarczało czasu gdy prowadziło się aktywniejsze życie zawodowe. Działalność Elżbiety Sieniawskiej – Mazur może być dowodem na to, że obie sprawy da się połączyć.

ciekawi

konsultacjelean27042018

pfp27042018a