fbpx

 

7MKM baner 1150x250px pg1 20180701

 

Czyste technologie i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych w przedsiębiorstwach, a także na rozmaitych szczeblach samorządu to nie jest wymysł bogatych podmiotów dla których ekologia jest modnym trendem. O tym jak wielka jest to potrzeba rozmawiano podczas pierwszego dnia konferencji Cleantech. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Północną Izbę Gospodarczą wraz z Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Dzisiaj drugi dzień ciekawych obrad i dyskusji.

      Podczas konferencji rozmawiano między innymi na temat jak być konkurencyjnym na rynku dzięki ekologii. W spotkaniu wzięli udział między innymi: Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin Krzysztof Soska, Dr. Thomas Sonntag-Roesing, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH oraz Prezes Północnej Izby Gospodarczej Jarosław Tarczyński, który swoim przemówieniem otworzył całe wydarzenie. Celem inicjatywy CleanTech było debatowanie o ekologii w kontekście biznesowym, naukowym, gospodarczym oraz samorządowym. Holistyczne podejście do tego skomplikowanego i złożonego zagadnienia spowodowało, że obecni na Sali goście mieli szerokie spektrum możliwości wyciągania wniosków z prezentacji prelegentów. – Promujemy czyste technologie. Te rozwiązania oparte na czystych technologiach są już koniecznością, wszyscy musimy działać w zgodzie z naturą. Dzisiaj rozmawiamy o tym temacie w kontekście przedsiębiorców oraz miast i samorządów. Udało nam się zaprosić ciekawych ekspertów z Polski oraz gości z zagranicy, których autorytet i doświadczenie w tym temacie mocno wzbogaciło merytorycznie agendę spotkania. Mamy też ekspertów z całej Europy m.in. ze Szwecji    – mówi Joanna Markiewicz, kierownik projektu, organizator wydarzenia z ramienia Uniwersytetu Szczecińskiego. – Chcemy zostawić przedsiębiorców z myślą, że czyste technologie to nie jest trend, a konieczność. Musimy podjąć działania, bo nasze pokolenia zostawimy w świecie, który będzie nękany suszami, huraganami i ze zniszczeniami, które wygenerował człowiek – dodaje Joanna Markiewicz.

         - Musimy być świadomi, że inwestowanie i uświadamianie innym przedsiębiorstwom jak ważna jest zielona energia jest bardzo ważne. Duże firmy powinny częściowo wziąć na siebie odpowiedzialność za środowisko naturalne przez na przykład stosowanie możliwie ekologicznych rozwiązań. Powinniśmy rezygnować z węgla czy paliw syntetycznych na rzecz paliw ekologicznych, źródeł naturalnych czy innych rodzajów zielonej energii jeżeli jest to możliwe. Zielona energia nie jest opłacalna jeszcze biorąc pod uwagę komercyjne wartości, ale nie jestem przekonany czy pod tym kątem powinniśmy rozpatrywać tego typu działanie. Troska o środowisko, o planetę, o świat nie powinna być przeliczana na pieniądze  - mówi Dr. Thomas Sonntag-Roesing, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH. Podczas konferencji głos zabrali także przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej. Między innymi przedstawiciele firmy Remondis czy budowanego właśnie ultranowoczesneg i bardzo ekologicznego biurowca Posejdon. Ciekawostką była także prezentacja firmy z naszego regionu: - Nasza firma tworzy produkty, które są elementami prefabrykowanymi, które świecą w ciemności, a nie potrzebują zasilania i konserwacji. Produkty takie ładowane są energią słoneczną. Wykorzystywane są na przykład przy tworzeniu znaków drogowych. Mamy mniej klientów w Polsce niż na świecie -  mówi Dawid Szymkowiak, Mahstone Poland.

24102018aa

PRZED NAMI DRUGI DZIEŃ KONFERENCJI. O czym będzie mowa?

Czwartek, 18 października 2018

Hotel Dana Business & Conference, Al. Wyzwolenia 50, Szczecin

9.30

Powitalna kawa

10.00-11.00

Sesja 1 Odpady szansą dla firm i miast

Od wysypiska szkła do parku turystycznego

Professor William Hogland, Department of Biology and Environmental Science, Linnaeus University, Sweden

Platforma zintegrowana-Środowisko – sposób na podejmowanie wyzwań?!

Thomas Schönfelder, ATMOTERM S.A.

11.00-11.30

Sesja 2 Jak finansować biznes oparty na czystej technologii? Unijne i krajowe źródła finansowania

Finansowanie inwestycji prośrodowiskowych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie

dr Andrzej Grzana, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej

11.30-12.30

Sesja 3 Optymalizacja poprzez czyste technologie – wyzwania obecne i przyszłe

Ekonomia cyrkularna 3.0 – czyste technologie, technologie dla zdrowia oraz inteligentne rozwiązania

Prof. DR. Stasys Paulauskas, Head of Strategic Self-Management Institute, Lithuania

Transfer czystych technologii I wiedzy na nowe rynki

Dipl.-Kffr. Silvia Kohlmann, Network manager enviMV, Germany

12.30-13.30

Lunch, przerwa kawowa

13.30-14.30 (równoległa sesja)

CleanTech Talk (wideokonferencja)

Prelegenci z Polski, Niemiec, Litwy I Szwecji

Temat: Czyste technologie i mobilność.

13.30-14.30 (równoległa sesja)

Warsztaty projektowe

3 warsztaty prowadzone przez 3 moderatorów

Tematy: Transport, Budownictwo, Gospodarowanie odpadami.

14.30-15.00

Podsumowanie konferencji

ciekawi

konsultacjelean27042018

pfp27042018a