fbpx

 

IZBOWY PAKIET BANER

 

 

Blisko 10 tysięcy widzów obejrzało środowe wydanie programu „Studio szczecinie.pl”. Goście dyskutowali na temat „tarczy antykryzysowej” zaprezentowanej  przez Premiera Mateusza Morawieckiego oraz o poważnych gospodarczych skutkach pandemii koronawirusa. Gościem programu prowadzonego przez Michała Kaczmarka był Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński.

   Ocena skali strat dla gospodarki, które wynikają z trwającej na świecie pandemii koronawirusa jest obecnie trudna do zwymiarowania. Wiadomo, że są branże dla których przestój oznacza poważny kryzys i być może nawet zakończenie działalności. Jak mówił Prezes Jarosław Tarczyński gospodarka się nie zatrzyma, ale poważnie zwolni. Konsekwencje koronawirusa odczuwać będziemy nie przez najbliższe tygodnie, a miesiące, a niektóre branże będą miały poważny problem żeby ponownie stanąć na nogi. Epidemia może być więc prawdziwym „game changerem”, który spowoduje, że globalny rynek znacząco się zmieni na najbliższe lata: - To jest gospodarcza wojna błyskawiczna. Koronawirus działa dynamicznie na dwóch płaszczyznach: medycznej i gospodarczej, do tego brakuje instrumentów, które pracodawca mógłby stosować by niwelować skutki tego co się wydarzyło. Jesteśmy częścią rynku globalnego, opieramy się na eksporcie, bez popytu na rynkach europejskich będziemy tkwić w poważnym gospodarczym marazmie, stąd też brak we mnie optymizmu – mówił w trakcie programu Prezes Północnej Izby Gospodarczej Jarosław Tarczyński.

     Jak Prezes Tarczyński ocenia propozycje przygotowane przez Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego? – To, co zostało przedstawione na pięciu filarach Premiera Morawieckiego to obrona pracownika, a ja liczę także na obronę pracodawców. Rynek przyjął te prezentacje z dużym rozczarowaniem, oczekiwaliśmy uregulowań ustawowych, które obejmą większą ilość elementów. Po kursie walut widzimy jak rozczarowujące dla inwestorów były dzisiejsze deklaracje, przedstawiono tak naprawdę ogólniki. 210 miliardów to jest mało i dużo, ale nie wiemy jaka jest powszechność dostępu do tych środków, nie wiemy kto z tego skorzysta – mówił Prezes Izby.  – Małe i średnie firmy będą potrzebowały środków finansowych, potrzeba sektorowi MŚP budżetu, który zagwarantuje płynność finansową. Potrzeba nam np. szybszego zwrotu VAT, pożądane są wszelkie rozwiązania, które pozwolą firmom gromadzić środki. Najważniejsze jest utrzymanie możliwie szerokiego tempa rozwoju, jestem przekonany, że przedsiębiorcom zależy na utrzymaniu miejsc pracy dla swoich pracowników – dodał Prezes.

   Nie bez znaczenia jest także to, jak koronawirusa i wywołany epidemią zastój gospodarczy odczuje Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. To, że odczuje jest niemal pewne, bo funkcjonowanie w gospodarce globalnej powoduje, że nasz region traci na transporcie, logistyce, ale i na usługach, przemyśle, turystyce czy na gastronomii. Poważnie dotknięta stratami jest także branża kreatywna oraz rozrywka. – Koronawirus na dobrych kilka lat odwraca sytuacje na rynku. Każdy miesiąc przestoju pogłębia kryzys, wszystko zależy od tego jak szybko nasz kraj stanie na nogi. Słyszymy, że Chiny powoli wznawiają produkcje, ale nie łudźmy się, najpierw będą wzmacniać swój rynek, a dopiero potem zajmować się eksportem. Widzę raczej zmiany i poprawę na dalszym horyzoncie niż na bliższym – mówił Prezes Jarosław Tarczyński. Gościem programu "Studio wszczecinie.pl" była także Anna Kornacka, Prezes Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego. 

   Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie w ostatnim czasie przygotowała pisma z prośbą o wsparcie dla przedsiębiorców, które skierowane zostały do Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka oraz Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

http://izba.info/z-ostaniej-chwili/3209-postulaty-p%C3%B3%C5%82nocnej-izby-gospodarczej-pismo-do-premiera-rp-mateusza-morawieckiego

http://izba.info/z-ostaniej-chwili/3206-przedsi%C4%99biorcy-apeluj%C4%85-do-prezydenta-piotra-krzystka-o-wsparcie

Zapraszamy do dyskusji i włączenia się w proces wspierania zachodniopomorskich przedsiębiorców i gospodarki po kryzysie wywołanym koronawirusem

 

  
  • Ciekawi Utra 404x335
  • PFP FUR2.0