fbpx

 

 

Mec. Patryk Zbroja to jeden z najbardziej wziętych szczecińskich prawników. Na co dzień zajmuje się głównie gospodarką morską, przemysłem jachtowym i branżą TSL. W rozmowie z Michałem Kaczmarkiem prawnik mówi o tym jak koronawirus zmienił globalną gospodarkę i jakie mogą być długofalowe skutki pandemii dla przedsiębiorców.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

  • Czy na koronawirus można się było przygotować? Firmy żyją z miesiąca na miesiąc, a nie z roku na rok i obecna sytuacja wiele firm może doprowadzić do bankructwa
  • Mec. Patryk Zbroja o tarczy antykryzysowej: kropla w morzu potrzeb
  • Czy rządowa pomoc będzie realną pomocą dla firm? „Mam obawy, co do skuteczności tarczy”
  • Odszkodowania za czas przestoju? Mecenas Zbroja rozwiewa wątpliwości. Koronawirus to czynnik niezależny od działań rządowych, trudno będzie udowodnić przed polskim sądem, że zachowania władzy mające na celu ochronę przed epidemią są niezgodne z prawem i że  można było dokonywać innych działań z mniejszymi szkodami dla gospodarki

 

„Kryzys wlewa się wielką falą do każdego przedsiębiorstwa”

 „Oczywistą oczywistością” jest stwierdzenie, że koronawirus zmienił globalną gospodarkę. Minął ponad miesiąc od momentu prowadzenia ogólnopolskich restrykcji, które sprawiły, że wiele firm i branż znalazło się w poważnym kryzysie. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie regularnie informują nas o problemach z jakimi muszą się borykać. Jak mówi mec. Patryk Zbroja przed wieloma firmami bardzo ciężki czas, który będzie wymagać poświęceń, ale i strategii, która może przyczynić się do obrony miejsc pracy: - Kryzys wlewa się wielką falą do każdego przedsiębiorstwa, te ostatnie tygodnie to czas przemian, czas optymalizacji, czas odważnych decyzji i nieustannej analizy ryzyka i stanu niepewności, który trwa i który niewątpliwie jest przed nami – mówi mec. Patryk Zbroja. – Wskaźniki pokazują, że mamy do czynienia z pogłębiającym się kryzysem. Wiele zależy od tego jak długo stan epidemiczny jeszcze potrwa. Ten „shut down” czy „lock down” jest uwarunkowany kwestiami zdrowia publicznego, ale jest to także wielki problem dla przygotowania strategii dla  przedsiębiorców – mówi adwokat Patryk Zbroja.

Ile może potrwać kryzys? Wszystkie wskaźniki pozawalają twierdzić, że koronawirus panować będzie na pewno w kwietniu, niepewna jest sytuacja majowa i czerwcowa. Oznacza to w praktyce, że nawet spłaszczenie dynamiki zachorowań doprowadzi do tego, że niektóre branże zarabiać zaczną dopiero… jesienią. Dla gastronomii, hotelarstwa i turystyki to prawdziwy dramat. Łatwo nie jest także w przemyśle czy w branży stoczniowej i TSL, której specjalistą jest adwokat Patryk Zbroja: - Gospodarka morska radzi sobie, prywatne firmy na Pomorzu Zachodnim szykują spory pakiet zamówień dla zewnętrznych kontrahentów. Problemy związane z koronawirusem dotyczą w tej branży np. utrzymania kadry czy doprowadzenia do tego by nie doszło o zakażenia pracowników. Ale niektóre podmioty tracą zamówienia np. TSL, dochodzi do zerwania łańcucha dostaw czy do poważnych problemów osobowych. Tutaj widać wyraźne tąpnięcie i wielu przedsiębiorców ogranicza koszty, liczy straty i podejmuje próby rozmów z pracownikami – dodaje mec. Patryk Zbroja.

Kogo obroni tarcza antykryzysowa?

       Czy „tarcza antykryzysowa”, która jest w ostatnich tygodniach prezentowana przez Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego będzie wybawieniem dla przedsiębiorców. Jak mówi w podcaście Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie mec. Patryk Zbroja raczej powszechna jest opinia, że inicjatywa rządu nie uleczy przedsiębiorców i spełnia ona oczekiwania zaledwie niewielkiej grupy osób prowadzących działalność gospodarczą: - Faktem jest, że jedynymi osobami zachwyconymi tym projektem są twórcy, czyli Rząd i ludzie władzy. Pojawia się uśmiech na twarzy, bo przedsiębiorcy wiedzą jakie mają koszty funkcjonowania na co dzień. Można sobie wyobrazić, że część przedsiębiorców była gotowa na gorsze czasy i recesje, ale w praktyce jest tak, że gros przedsiębiorców to firmy, które funkcjonują z miesiąca na miesiąc, a nie z roku na rok. Zachwianie mechanizmem płatności i ograniczenia możliwości prowadzenia działalności prowadzi do problemów w wielu firmach. Mogę powiedzieć z całą stanowczością, że w obecnej formule tarcza antykryzysowa to zaledwie kropla w morzu potrzeb – mówi mec. Patryk Zbroja.

   Rząd pracuje nad kolejnymi nowelizacjami projektu „tarczy” – doczekaliśmy już wersji 2.0, ale ona również nie uzyskała aprobaty przedsiębiorców i samorządów gospodarczych.  – Mam obawy co do skuteczności zapowiedzi tarczy antykryzysowej – dodaje adwokat.

Odszkodowania za „lock down” w czasie koronawirusa?  Mec. Zbroja: raczej bez szans

   Czy przedsiębiorcy, którzy działają w branżach, które zostały całkowicie zablokowane na czas pandemii koronawirusa mają szanse na odszkodowania? Fora internetowe pękają w szwach od pytań z branż: turystycznej, eventowej czy edukacyjnej. Wiele firm skarży się na odwołane wydarzenia, zerwane umowy i kontrakty czy zmarnowany towar. W rozmowie z Północną Izbą Gospodarczą mec. Patryk Zbroja raczej rozwiewa nadzieję tych, którzy planowali spór sądowy z Rządem: - To szerokie i trudne zagadnienie, ale spodziewam się, że szanse na odszkodowania są minimalne lub bliskie zeru. Prawodawstwo w Polsce nie opiera się na precedensach. Możemy rozważać czy zastosowanie będą miały przepisy odszkodowawcze przewidziane w polskim Kodeksie cywilnym. Jednak ich stosowanie wymaga wykazania, że zachowanie Państwa jest bezprawne. Związek między szkodą, a bezprawnością jest również istotną kwestią, która może budzić wątpliwości – mówi mec. Zbroja.

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie przygotowała projekt „Izbowy pakiet dla przedsiębiorców”. Powołany przez naszą instytucje think-tank ma za zadanie opiniowanie inicjatyw rządowych skierowanych w stronę przedsiębiorców, przygotowujemy także inicjatywy, które prezentowane są samorządowcom. Przedsiębiorcy wspierają także przedsiębiorców, doradzając im bezpłatnie w sytuacjach kryzysowych. Mec. Patryk Zbroja jest jednym z członków powołanego przez Północną Izbę Gospodarczą zespołu.

 

 

https://open.spotify.com/episode/5TVMpqHkqNKuEZ7KWyPJHq