fbpx

 Firma TTS, czyli Technologie Tworzyw Sztucznych to jeden z największych pracodawców w naszym regionie. Nieopodal Goleniowa powstają luksusowe jachty, które trafiają do klientów dosłownie na całym świecie. Pandemia koronawirusa jest zauważalna w bieżącej działalności firmy, ale jak w rozmowie z Michałem Kaczmarkiem zapewnił dyrektor zarządzający TTS Maciej Twardowski, zlecenia na tego typu usługi premium kontraktowane są wiele miesięcy wcześniej. TTS wspólnie z Północną Izbą Gospodarczą w Szczecinie zaangażowało się w lobbing na rzecz uruchomienia połączenia lotniczego z Ukrainą. Jak wiemy od dwóch tygodni – inicjatywa okazała się sukcesem.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu i przeczytania artykułu.

Turystyka, rynek pracy i inwestycje. Od tego zależy sukces połączenia Szczecin - Ukraina

      Za połączeniem lotniczym z portu lotniczego Szczecin – Goleniów na Ukrainę od dawna lobbowali zachodniopomorscy samorządowcy i przedsiębiorcy zatrudniający obywateli z Ukrainy. Wśród inicjatorów połączenia była firma Technologie Tworzyw Sztucznych oraz m.in. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie. Według deklaracji przewoźnika Wizz Air, który zapowiedział uruchomienie połącznia, lot z Goleniowa do Lwowa będzie trwał ok. 1,5 h. W poniedziałki samoloty Wizz Air będą przylatywać do Goleniowa o godzinie 9.50 i odlatywać w drogę powrotną o 10.20. W piątki przyloty zaplanowano na 9.40, a odloty na 10.35.

    Czy w dobie pandemii koronawirusa takie połączenie nadal cieszy inicjatorów? – To jest nadal bardzo aktualna potrzeba. Duża część osób z Ukrainy nadal pracuje w naszej firmy i mają oni nadzieję na większą swobodę poruszania się. Pracownicy bardzo się cieszą, planują korzystać z tego połączenia, będą chętnie angażować się lokalnie i będą mieć możliwość kontaktu z rodziną. Dwa połączenia w tygodniu to optymalna liczba na start. Pierwszy krok został zrobiony i to jest najważniejsze – mówi Maciej Twardowski, dyrektor zarządzający TTS.  – Wizz Air dobrze to sobie przemyślał, więc nie jesteśmy zaskoczeni. Rozmawialiśmy już w roku 2019 o możliwych terminach uruchomienia takich połączeń, cieszę się, że się zdecydowali, był to nasz duży wysiłek by takie połączenie zostało uruchomione – mówi Twardowski.

  Od czego zależy więc czy połączenie Szczecin Goleniów – Lwów zostanie w harmonogramie lotniczym na dłużej? Jak mówi Maciej Twardowski priorytety są dwa: utrzymanie zatrudnienia wśród mieszkańców Ukrainy i zachęcenie mieszkańców Pomorza Zachodniego do aktywności turystycznej na Ukrainie: - Pracownicy muszą regularnie zamieszkiwać w naszym regionie, wyjeżdżać i wracać. Turystyka też ma znaczenie, przedsiębiorstwa turystyczne muszą promować kierunki ukraińskie. Ten miks i połączenie aktywności przedsiębiorców inwestujących zagranicą może wygenerować sukces – dodaje Maciej Twardowski.

„Zrobiliśmy wszystko by funkcjonalnie firmy było kontynuowane”

   Firma Technologie Tworzyw Sztucznych działa w branży towarów luksusowych, nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się jak firma będzie sobie radzić mimo kryzysu gospodarczego wynikającego z pandemii koronawirusa. Maciej Twardowski zapewnia, że firma radzi sobie realizując długoterminowe zlecenia. Nie ma także mowy o rezygnacji z kontraktów, które były podpisywane przed czasem koronawirusa. – Nasz sezon zamówień kończy się w czerwcu, nie odczuliśmy spadków w zamówieniach, czasem ograniczone były moce produkcyjne po stronie niemieckiej przez konieczność powrotu do kraju polskich pracowników. Zrobiliśmy wszystko by funkcjonalnie firmy było kontynuowane; przerwa sanitarna, zapewnienie środków ochrony osobistej, możliwość pracy zdalnej w tych sektorach, w których jest to możliwe. Warto zauważyć, że większość naszej pracy prowadzona jest w maskach, więc tutaj transmisja wirusa jest bardzo ograniczona – mówi Maciej Twardowski, dyrektor zarządzający w firmie TTS. 

   Jachty kupuje się z oszczędności, ale i dla przyjemności, gdy klient może pozwolić sobie na zakupy. TTS produkuje również jachty na rynek turystyczny i w przypadku wymiany floty czarterowej może być różnica w ilości zamówień. – Po kryzysie wyjdziemy mocniejsi, TTS jak i Hanse Yachts. Dla grupy nowy sezon w zacznie się po wakacjach , będziemy pracować przy aktualnych zamówieniach jak i będziemy pozyskiwać nowych klientów, pracujemy nad nowymi modelami jachtów i chcemy proponować na targach na całym świecie nowe rozwiązania – mówi Maciej Twardowski.

WYSŁUCHAJ PODCASTU: