Tarcza 6 banner

 

Gościem wtorkowego wydania magazynu reporterów Radia Plus „W rytmie wydarzeń” był Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński. Tematem rozmowy była druga fala pandemii koronawirusa, porozumienie z Urzędem Marszałkowskim w sprawie obniżenia kryteriów konkursowych w projektach wspierających przedsiębiorców na terenie regionu i sytuacja różnych branż po odmrożeniu gospodarki.

 

„Dzięki obniżeniu kryterium szanse na wsparcie marszałka ma również transport, logistyka, przewozy autokarowe i branże przemysłowe”

     Najbardziej aktualną informacją jest obniżenie progu dla przedsiębiorców starających się o wsparcie w ramach grantów Urzędu Marszałkowskiego. Na pomoc przedsiębiorców przeznaczonych zostanie ponad 50 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Konkurs grantowy skierowany będzie do wszystkich przedsiębiorców, którzy ze względu na pandemię koronawirusa odnotowali przez trzy kolejne miesiące stratę na poziomie 50%, wcześniejszy plan Urzędu Marszałkowskiego był taki, by strata wynosiła 70%, co zdaniem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie spowodowałoby, że wielu przedsiębiorców byłoby wyłączonych z programu wsparcia, a jest im ono niezbędne.

  - Kryteria, które były zastosowane w pierwotnych planach, czyli spadek przychodów na poziomie 70% przez trzy miesiące względem wcześniejszego roku uznaliśmy za zbyt rygorystyczne. Konkurs nie objąłby dużej ilości podmiotów gospodarczych, mając w szeregu przedsiębiorców, którzy notowali spadki na poziomie 55% czy 65% wiedzieliśmy, że zmiana ta jest konieczna, bo część z nich bardzo potrzebuje wsparcia, a nie byliby zakwalifikowani – mówił Prezes Tarczyński. Pojawiały się także postulaty, że wiele firm odnotowywało wysokie spadki w kwietniu i maju, ale w czerwcu, kiedy rozpoczęło się „odmrażanie” gospodarki ich spadek wynosił już mniej niż 70%. Wtedy również byliby zdyskwalifikowani. – Kryterium 70% sugerowałoby pewne gałęzie gospodarki, które byłyby pewnymi beneficjentami np. turystyka, hotelarstwo, gastronomia czy salony kosmetyczne, czyli miejsca, które były zamknięte przez kilkanaście tygodni. Dzięki obniżeniu kryterium szanse na wsparcie marszałka ma również transport, logistyka, przewozy autokarowe i branże przemysłowe – dodaje Prezes Tarczyński. Jak mówił Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie to właśnie najczęściej małe firmy produkcyjne prosiły naszą instytucje o interwencje i działanie, by kryterium zostało obniżone.

 

Druga fala pandemii? Przedsiębiorcy nie spodziewają się lockdownu 2, ale… gdyby był, to byłoby fatalnie

   Podczas rozmowy na antenie Radia Plus nie brakowało także odniesień do bieżącej sytuacji przedsiębiorców w naszym regionie. Mimo, że odmrażanie gospodarki krok po kroku następuje, to wiele branż nadal wymaga bieżącego wsparcia. Problemem jest także widmo drugiej fali pandemii koronawirusa, która wcale nie jest wykluczona jeszcze tej jesieni. Jak mówił Prezes Jarosław Tarczyński pomoc rządowa jest potrzebna i cenna. – Turystyka i transport będzie potrzebować większego wsparcia, są podmioty w naszym regionie, które będą miały ogromne problemy jeżeli tego wsparcia nie otrzymają. Apelujemy jako Izba, by zwrócono na to uwagę, bo to pracodawcy, którzy zatrudniają wiele osób. Rozumiem opinię Minister Emilewicz, która mówi o wspieraniu „punktowym” przedsiębiorców i branż, bo zdajemy sobie sprawy, że pieniędzy nie wystarcza dla wszystkich, a i jest tak, że nie wszyscy radzą sobie źle – dodaje Prezes Jarosław Tarczyński, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

   - Nie spodziewamy się drugiego lockdownu, ale jest pewna niepewność i jak rozmawia się z przedsiębiorcami, to pewna nuta niepewności jest wyczuwalna. Mam nadzieje, że do zatrzymania gospodarki już nie dojdzie. Firmy optymalizują swoją działalność, są bardziej ostrożne jeżeli chodzi o wydatki i inwestycje. Każdy podmiot gospodarczy chce zachować środki na gorsze czasy i nie ma mowy o dużych zmianach i progresywnych inwestycjach. Ostrożniejsi są również konsumenci, co także odbija się na gospodarce – dodaje Prezes Tarczyński.

   Aktywność Północnej Izby Gospodarczej w czasie pandemii koronawirusa była bardzo duża. Wdrożyliśmy działania think-tanku „Izbowy pakiet dla przedsiębiorców”, ale obecnie planujemy już działania z udziałem naszych przedsiębiorców na żywo w Izbie. Za nami spotkanie z Markiem Zuberem. W sierpniu odbędzie się konferencja ekologiczna, a jesienią kolejny „Business Contact”. Zapraszamy do bieżącego śledzenia portalu www.izba.info

Baner IKW luty 1140x320