fbpx

 

InfoDAY izba bg

 

To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Świnoujścia, którzy przez wiele lat zmagają się z problemem jakim jest przeprawa promowa. Kolejki są uciążliwe, szczególnie w sezonie letnim, kiedy to przeprawa zostaje oblegana dodatkowo przez turystów pragnących odwiedzić wyspę. Po wielu latach mogą odetchnąć z ulgą, że ten koszmar niedługo się skończy. 

Tunel ma stanowić połączenie drogi ekspresowej S3 z lewobrzeżem Świnoujścia i zapewnić stałe połączenie między wyspami Uznam i Wolin. Od strony zachodniej (lewobrzeże) wlot do tunelu planowany jest w okolicy ul. Karsiborskiej, a na wschodzie (prawobrzeże) na końcu Trasy Europejskiej E65 przy ul. Fińskiej. 

Postępowanie odnośnie budowy ruszyło 15 kwietnia 2016r. – dwa lata temu, od tej pory został ogłoszony przetarg, w którym wybrano w listopadzie ubiegłego roku włoskie konsorcjum firm Astaldi i Ghella. Jednak wybór ten zakwestionowali pozostali oferenci i zaskarżyli decyzję do Krajowej Izby Odwoławczej.
Propozycja warta 727,098 mln zł, była drugą pod względem ceny – najtańszą złożyło konsorcjum Toto.
Ponownego wyboru dokonano w połowie kwietnia. Zamawiający ponownie wskazał konsorcjum na czele z firmą Astaldi. Ta decyzja znów trafiła do KIO. Następnie Izba przyznała rację GDDKiA.
Dofinansowanie z Unii Europejskiej jest już pewne! Do dnia 3 lipca 2018r Bruksela miała prawo wydać negatywną decyzję w sprawie finansowania albo poprosić polski rząd o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące inwestycji. Tak wynika z unijnych procedur - najpierw Polska wysyła informację o inwestycji, a potem unijni urzędnicy mają trzy miesiące na decyzję.
Żaden dokument do Warszawy przez ten czas nie wpłynął, co oznacza zgodę na budowę. Pieniądze na tę ważną inwestycję są już w stu procentach pewne – co potwierdza Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Polska dostanie 776 milionów na budowę tunelu w Świnoujściu.
Powstała animacja dzięki, której możemy zobaczyć jak została zaplanowana budowa inwestycji.
https://www.youtube.com/watch?v=inTuqnJ2Efc