fbpx

W związku ze zbliżającym się terminem do zgłaszania opinii do zielonej księgi MPiT dotyczącej fundacji rodzinnych przekazujemy Państwu projekt opinii przygotowanej przez Sekcję Sukcesji przy Północnej Izbie Gospodarczej. Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią i czynny udział w jej tworzeniu poprzez zgłoszenie swoich uwag i pomysłów na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz udział w debacie zaplanowanej na dzień 08.10.2019 r. Po debacie Sekcja Sukcesji planuje uzupełnienie opinii o uwagi zgłaszane przez biorących udział w debacie przedsiębiorców.

Projekt opinii do Zielonej Księgi przygotowanej przez Sekcję Sukcesji znajduje się TUTAJ.

8 października br. o godzinie 13:00 w siedzibie Północnej Izby Gospodarczej odbędzie się debata "Fundacja Rodzinna- nowe możliwości". 

Nadchodząca debata odbędzie się w ramach funkcjonującej przy Izbie Sekcji Sukcesji. 

Wszystkich Państwa zainteresowanych udziałem w debacie prosimy o wcześniejszą rejestrację: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

13.09.2019 r. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało Zieloną Księgę, która rozpoczyna prekonsultacje na temat kształtu ustawy o fundacji rodzinnej w Polsce.

Fundacja rodzinna ma być podmiotem, który wspiera przedsiębiorców w zachowaniu rodzinnego charakteru ich firmy i gwarantuje jej trwałość dla następnych pokoleń.

Sekcja Sukcesji przy Północnej Izbie Gospodarczej aktywnie uczestniczy w procesie kształtowania nowych regulacji i zaprasza Państwa do debaty na temat oczekiwań przedsiębiorców w stosunku do nowych regulacji, szans związanych z tą regulacją i 10 zagadnień poruszonych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w Zielonej Księdze:

  1. Czy zachodzi potrzeba, aby wprowadzać do polskiego prawa instytucję fundacji rodzinnej?
  2. Czy fundacja rodzinna powinna być uregulowana w odrębnej ustawie, w ustawie o fundacjach, czy też w Kodeksie spółek handlowych?
  3. Czy prawo powinno przewidywać zamknięty katalog dopuszczalnych celów fundacji rodzinnej?
  4. Czy fundacja rodzinna powinna mieć możliwość prowadzenia działalności gospodarczej?
  5. Czy przepisy prawa powinny przewidywać jakiś minimalny, wymagany poziom funduszu założycielskiego?
  6. Czy osoba prawna powinna mieć możliwość zasiadania w organach fundacji rodzinnej?
  7. Czy beneficjent fundacji rodzinnej powinien mieć możliwość zasiadania w organie zarządzającym tej fundacji?
  8. Jak prawo powinno uregulować kwestię uprawnienia beneficjenta fundacji rodzinnej do zachowku?
  9. Jak fundacja rodzinna powinna być opodatkowana?
  10. Czy sąd powinien mieć prawo rozwiązać fundację, w sytuacji gdy jest ona zarządzana w sposób sprzeczny z prawem, w sposób oczywiście sprzeczny z jej celem lub z interesami jej beneficjentów?

Treść Zielonej Księgi znajduje się TUTAJ

Sekcja Sukcesji zaprasza na DEBATĘ 2