Inicjatorami klastra są: Jerzy Fiuk, Beata Pluta oraz Jakub Jasicki – w krótkiej rozmowie z naszym portalem przedstawiają założenia Klastra Praktyki Zarządzania Procesowego. Spotkanie inauguracyjne odbędzie się we wtorek, 24 października o godzinie 13.00. Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców.

Wystąpiliście Państwo z inicjatywą utworzenia Klastra Praktyki Zarządzania Procesowego. Dlaczego?

Zarządzanie procesowe jest teraz doceniane w biznesie z powodu potencjalnych korzyści jakie można uzyskiwać. Dzięki takiemu podejściu przejście z zarządzania poszczególnymi pionami, takimi jak np. księgowość, marketing, logistyka na zarządzanie procesowe pozwala zapewnić wyższą jakość, skrócić czas realizacji zlecenia, zwiększyć tym samym satysfakcję klienta z dostarczanych przez nas produktów czy usług.Problem w tym, że wiedza na ten temat Lean Management, bo taką nazwę ma chyba najpopularniejsza koncepcja zarządzania, oparta na zarządzani procesowym, nie jest tu szczególnie popularna. Tę lukę staramy się zapełnić. Od maja 2016r. prowadzimy przy Izbie Klub Lean Management, który co miesiąc, na regularnych spotkaniach, gromadzi spore grono osób zainteresowanych tą tematyką  Ale ta inicjatywa niestety, nie przebiła się do firm, objęła jedynie ludzi zainteresowanych Lean’em. Oparta jest na samokształceniu i nie ma finansowania. Formuła Klastra może to zmienić. Pozwoli nam szukać źródeł finansowania choćby w inicjatywach europejskich czy innych i zaproponować coś więcej niż tylko omawianie tematów we własnym gronie.

Jakie są główne założenia klastra?

Klaster ma skupiać wokół siebie firmy zrzeszone w Izbie, produkcyjne, handlowe usługowe, w których kierownictwo chce i potrafi docenić walory zarządzania procesowego. Stawiamy na: wzajemne wspieranie się; wymianę doświadczeń; dzielenie się dobrymi praktykami; realną pomoc w rozwiązywaniu problemów, organizowanie szkoleń, wreszcie zapraszanie autorytetów mogących poszerzyć naszą wiedzę praktyczną i umiejętności zawodowe oraz propagowanie idei zarządzania procesowego na zewnątrz.

Do kogo skierowana jest inicjatywa klastra?

Do całej społeczności izbowej, przedsiębiorców chcących stosować zarządzanie procesowe w swoich firmach. Takie zarządzanie, niesłusznie kojarzone jest z dużym biznesem. Tak naprawdę decyduje wyłącznie wola zarządu, a nie kwalifikacje kadry, rodzaj działalności czy branża w jakiej funkcjonuje firma. Z tego punktu widzenia, nie ma różnicy czy jest to przedszkole, fabryka czy biuro nieruchomości albo jeszcze inna działalność.

Co przedsiębiorcy zyskują dołączając do Klastra?

Przedsiębiorcy mogą liczyć między innymi na: wymianę informacji, najlepszych praktyk i know how; wymianę kontaktów i zleceń między członkami Klastra; możliwość zaprezentowania swojej oferty przy okazji aktywności grupy; wspólną promocję własnej działalności; comiesięczne, darmowe warsztaty na temat optymalizacji oraz kształtowania procesów w firmie; wsparcie współpracujących kolegów i konsultantów oraz możliwość pozyskania studentów do projektów w ramach współpracy z uczelniami.

Czy dołączenie firmy do klastra tworzy nowe możliwości współpracy biznesowej?

Oczywiście! Jak każde zgromadzenie ludzi myślących, chcemy umożliwiać przedsiębiorcom rozpoczynanie wspólnych interesów. Klaster ma za zadanie stworzyć społeczność gotową do dzielenia się swoimi pomysłami na temat rozwoju projektów i najlepszych praktyk biznesowych. Działania te, mają angażować członków do rozwoju swojego biznesu.

Czy przedsiębiorcy zrzeszeni w Klastrze mogą liczyć na pomoc w zakresie wdrażania zarządzania procesowego?

Absolutnie tak. Każdy z nas dysponuje przecież wiedzą i doświadczeniem z tego zakresu. Pani Beata Pluta doświadczała zarządzania procesowego w wydaniu skandynawskim. Nasz kolega Jakub Jasicki, choć z racji wieku, zdecydowanie młodszy stażem w praktyce leanowej, ma raczej rzadko  obserwowany talent do rozumienia czym jest Lean i współpraca z nim w Klubie jest dla mnie dużą przyjemnością i pomocą. Ja poznawałem Lean Management przez 15 lat, to zresztą dawało mi legitymację do powołania Klubu Lean Management.

Serdecznie zapraszamy wszystich przedsiębiorców!

 

 

ceopunkt27042018

konsultacjelean27042018

pfp27042018a

 

banerek