Baner nowastrona

 

Legalizacja Baner

Wielkim sukcesem zakończyła się 6. edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego organizowanego przez Fundację Kongres Morski, Północną Izbę Gospodarczą oraz partnerów. W wydarzeniu uczestniczyło kilkuset specjalistów z branży morskiej, turystycznej i stoczniowej, naukowcy, samorządowcy, ludzie ze świata biznesu oraz zaproszeni goście. Wydarzenie otworzył Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk. Ranga tegorocznego Kongresu była bardzo wysoka, bo szczecińska inicjatywa została wydarzeniem towarzyszącym Światowych Dni Morza, które odbywały się w naszym mieście od 13 do 15 czerwca.


Długie miesiące przygotowań i efekt finalny, który pozytywnie zaskoczył wszystkich – a gości było mnóstwo, bo nasze wydarzenie towarzyszyło Światowym Dniom Morza, największemu wydarzeniu tej branży na świecie. 6. Międzynarodowy Kongres Morski to trzy bloki tematyczne, panele dyskusyjne, zaproszeni goście z całej Europy oraz wnioski na bazie których opracowywane będą postulaty nad którymi pracować będą klastry i zespoły współpracujące z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: - Po raz pierwszy w Szczecinie gościliśmy międzynarodową organizację IMO, która zrzesza 60 krajów z całego świata, które są zainteresowane rozwojem branży morskiej. Możemy więc powiedzieć, że organizowany przez nas Kongres Morski stał się częścią wydarzenia o skali absolutnie światowej. Chcieliśmy w tym roku zaproponować tematy, które zainteresują nie tylko przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej, ale szerzej mieszkańców regionu. Branża morska to przecież także tematy na co dzień obecne w naszym życiu jak choćby rozwój turystyki morskiej, Bałtyk przyciąga ludzi z całego świata – mówi Roman Biłas, Prezes Fundacji Kongres Morski. Inne tematy dotyczą przemysłu stoczniowego czy przetwórstwa rybnego. Do udziału w Kongresie udało się zaprosić wybitnych gości, którzy specjalnie na nasze wydarzenie przygotowali analizy, prezentacje oraz badania, które dopiero na wydarzeniu ujrzały światło dzienne: - Zaprosiliśmy naukowców, przedsiębiorców, ludzi, którzy są praktykami i działają w branży morskiej. Wszelkie dyskusje i postulaty obecne w naszych dyskusjach będą mieć kontynuację. Oczekujemy nowych rozporządzeń, zmian oczekiwanych przez przedsiębiorców i ogólnie rozwoju tej branży. To nasz cel – dodaje Prezes Biłas. Dla Północnej Izby Gospodarczej Międzynarodowy Kongres Morski to ważne wydarzenie, jego rozwój jest powodem do dumy: - Cieszy mnie, że Kongres Morski może towarzyszyć tak wielkiemu wydarzeniu jak Światowe Dni Morza, to dla nas wielkie wyróżnienie, jako Północna Izba Gospodarcza możemy być dumni z rozwoju i z poziomu tego wydarzenia pod kątem organizacyjnym. Kluczowe zawsze jest to jakie wnioski płyną z Kongresu i czy udaje się je przekuć w realne działanie dla dobra naszego regionu. Dotychczas się to udawało i jestem przekonany, że tegoroczny Kongres zaowocuje wnioskami – mówi Jarosław Tarczyński, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.


Wnioskiem pierwszej edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego była konieczność przywrócenia Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zostało ono ponownie powołane w 2015 roku. 6. Międzynarodowy Kongres Morski otworzył Marek Gróbarczyk, Minister GMIŻŚ: - Rok temu w Szczecinie zapowiedziałem, że Światowe Dni Morza odbędą się w tym mieście, no i dzisiaj mogę powiedzieć, że zadanie zostało zrealizowane. Kolejna edycja spotkań podczas Kongresu to okazja do dyskusji o wyzwaniach przed którymi musimy się mierzyć. Kongres spełnił rolę na przestrzeni ostatnich lat, bo gdy gospodarka morska nie posiadała wspólnej platformy do wymiany poglądów i pomysłów, to Kongres stanowił taki katalizator bardzo istotnych idei – mówi Minister Marek Gróbarczyk. – Gospodarka morska to jest temat, który jest niewyczerpalny. Morze to jest temat, który się nie kończy. Wiele przyszłych pokoleń będzie odkrywać ten potencjał – dodaje Minister Gróbarczyk. Kongres Morski obfitował w wydarzenia bardzo istotne gospodarczo. Podczas inauguracji kongresu podpisano list intencyjny o przejęciu, przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, dwóch stoczni w naszym mieście. W planach jest siódma odsłona wydarzenia – za rok.

Już wkrótce na portalu Północnej Izby Gospodarczej fotogaleria z tego niezwykłego wydarzenia.

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

PFP PIG 1250x300