Małgorzata Klowan jest prawnikiem zrzeszonym w Północnej Izbie Gospodarczej. Od maja prowadzi własną kancelarię prawną. Wcześniej przez wiele lat pracowała w Państwowej Inspekcji Pracy. Kancelaria, którą Pani Małgorzata prowadzi ze wspólniczkami zajmuje się przede wszystkim Prawem Pracy czyli zatrudnianiem pracowników, doradztwem, audytami i konsultacjami, ale także pomocą i obsługą prawną w pozostałych gałęziach prawa oraz usługami księgowymi.

Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego w imieniu Gminy Szczecin wybuduje 26 z 40 węzłów przesiadkowych, które będą służyć jako przystanki w ramach kolei. Powstanie bardzo nowoczesna infrastruktura, która może stać się zupełnie nowym, komunikacyjnym krwioobiegiem Szczecina i okolicznych miejscowości. W podpisaniu umowy wzięli udział Dyrektor Biura SSOM Roman Walaszkowski oraz Prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

      Celem projektu jest utworzenie sprawnego systemu transportu realizującego połączenia pasażerskie na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Na inwestycję czekają mieszkańcy, którzy będą mogli płynniej poruszać się po mieście i okolicach, ale i przedsiębiorcy oraz osoby dojeżdżające do pracy Goleniowskiego Parku Przemysłowego czy do stref ekonomicznych zlokalizowanych na przedmieściach. Zakres inwestycji jest imponujący, ale Gmina Miasto Szczecin, Województwo Zachodniopomorskiego oraz Stowarzyszenie Obszaru Metropolitalnego odważnie sięga po unijne pieniądze by poprawić komfort życia i przemieszczania się mieszkańcom naszego regionu. 13 grudnia Prezydent Piotr Krzystek udzielił pełnomocnictwa SSOMowi na budowę 26 węzłów przesiadkowych na terenie Szczecina. SSOM będzie inwestorem zastępczym w imieniu Gminy Miasto Szczecin: - Z całą pewnością komunikacja jest tym co integruje obszar metropolitalny i pozwala bezpiecznie i sprawnie poruszać się między gminami. Przemieszczamy się do pracy, do szkoły, by załatwiać rozmaite, życiowe sprawy. Chcemy sprawić by komunikacja była przyjazna, a jednocześnie zrównoważona i niskoemisyjna. Od paru lat pracujemy nad projektem kolei metropolitalnej. Chcemy włączyć kolei do transportu miejskiego i uczynić z niej oś komunikacyjną, która będzie wspierać transport autobusowy i tramwajowy. W większych aglomeracjach takich jak Warszawa czy Trójmiasto doskonale się to sprawdza. Mamy rozbudowaną infrastrukturę kolejową, która może funkcjonować i być elementem wykorzystanym do budowania sprawnej komunikacji od Polic, przez Szczecin, do Gryfina, a nawet jeszcze dalej – mówił Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina.        Prezydent Piotr Krzystek przyznał, że inwestycja jest skomplikowana, a jej powodzenie zależy od wielu czynników. Udało się jednak wypracować porozumienie między gminami, które będą beneficjentami projektu. Istotna jest także współpraca z PKP oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Mowa o realizacji jednego z największych zadań w historii naszego regionu.

   Inwestor zastępczy – Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego jest gotowe na podjęcie tego spektakularnego wyzwania. Każdy węzeł przesiadkowy zlokalizowany na terenie Szczecina będzie mieć swój indywidualny charakter, ale i kilka stałych elementów. Mowa o miejscach parkingowych, przystankach komunikacji miejskiej, parkingach dla rowerów oraz małych sklepach i innej infrastrukturze ułatwiającej życie mieszkańcom. W sumie powstanie 630 miejsc parkingowych dla rowerów oraz prawie 1900 dla samochodów: - Będziemy integrować transport publiczny na terenie całego obszaru metropolitalnego. Będzie można posiadając jeden bilet przemieszczać się po Szczecinie i Gminach z którymi zawarliśmy porozumienie posiadając jeden bilet. Chcemy żeby organizacja transportu publicznego była w rękach jednego wspólnego podmiotu. Od 2011 roku pracujemy nad tym projektem i obecnie oczekujemy na decyzje o dofinansowaniu tego projektu, pewne prace przygotowawcze już trwają tak byśmy zdążyli z całością inwestycji do połowy 2022 roku – dodaje Roman Walaszkowski, dyrektor biura Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

    Podczas konferencji prasowej Prezydent Piotr Krzystek żartował, że nie będziemy wsiadać do pociągu byle jakiego – jest to prawda. Wkład własny  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w tę inwestycje to właśnie zakup nowoczesnego taboru, który będzie obsługiwać pasażerów kolei metropolitalnej. Będą to nowoczesne, sprawne, klimatyzowane szynobusy, które uzupełnią obecną komunikacje w mieście i będą stanowić doskonałe połączenie w ramach całej metropolii szczecińskiej. – W Szczecinie będzie można wysiąść z pociągu nie tylko na dworcu głównym. Niebuszewo, Pogodno, Turzyn, kierunek Police, niektórzy pamiętają jak pociąg dowoził turystów do Trzebieży. Wszystkich zalet tej inicjatywy nie sposób wymienić – dodaje Prezydent Piotr Krzystek

Biuro Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Cukiernia „Słodki Biznes” na co dzień funkcjonuje stacjonarnie przy al. Bohaterów Warszawy 4, ale  Paulinę Boruch i jej pyszności do końca weekendu można spotkać na Jarmarku Świątecznym organizowanym w Szczecinie. Cukiernik prezentuje tam swoje pierniki oraz świąteczne, jadalne ozdoby. W rozmowie z portalem Północnej Izby Gospodarczej, młoda przedsiębiorczyni przekonuje, że cukiernia to praca, która wzięła się z pasji. Działa już od roku, stale się rozwija i poszerza działalność o kolejne wypieki, ale także przykładowo o warsztaty dla dzieci i dorosłych.

W strukturze Północnej Izby Gospodarczej jest coraz więcej centrów medycznych. Bardzo szeroką ofertę proponuje mieszkańcom Szczecina Centrum Medyczne OliMedica. Centrum zajmuje się laryngologią, leczeniem chrapania, medycyną i chirurgią estetyczną, leczeniem łysienia i przeszczepem włosów oraz psychologią, coachingiem i treningami EEG biofeedback. W ramach Centrum powstało bardzo nowoczesne, jedyne w Województwie Zachodniopomorskim Centrum Leczenia Chrapania i Bezdechów Sennych.

 

ceopunkt30102017

fundusz16112017

1.2.1 PKO LS LOGO RGB