banergala17052018

Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, członek Północnej Izby Gospodarczej, jest koordynatorem mechanizmu ZIT czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Do Szczecina i okolicznych gmin trafi ponad 109 milionów Euro. Najbardziej spektakularną inwestycją będzie budowa Węzła Łękno, który znacznie ułatwi funkcjonowanie kierowcom w mieście (szczególnie w śródmieściu i na Pogodnie), ale w programie ZIT są także inne inwestycje, niektóre dość istotne z punktu widzenia przedsiębiorców.

109 milionów Euro, 15 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego i dziesiątki pomysłów i inicjatyw wartych wspierania. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to doskonały sposób redystrybucji środków z Unii Europejskiej. Pieniądze znajdujące się w jurysdykcji SOM zasilą inwestycje infrastrukturalne, termomodernizacje, edukację czy promocje biznesu i przedsiębiorczości. Pierwsze inwestycje już się zakończyły, niektóre trwają, a niektóre niebawem znajdą się na liście do realizacji: -  Warto pamiętać, że inwestycje realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych podzielone zostaną na trzy kategorie: - Wsparcie gospodarki i rozbudowa infrastruktury dla przedsiębiorców to pierwsze zadanie, na ten cel przeznaczono około 20 milionów Euro. Drugi obszar, który będzie podlegać wsparciu to zrównoważona mobilność miejska; mamy na myśli węzły przesiadkowe czy ścieżki rowerowe. Trzecie działanie to przebudowa dróg lokalnych i powiatowych. Te zadania są zaawansowane, niektóre są już nawet zrealizowane. Przeprowadzamy konkursy ograniczone do obszaru SOM, które przewidują działania edukacyjne, wsparcie modernizacji energetycznej budynków oraz innowacyjne przedsięwzięcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – dodaje Roman Walaszkowski. Z punktu widzenia zachodniopomorskich przedsiębiorców promocja biznesu i rozwój kształcenia zawodowego wydaje się być szczególnie istotny. 

Gmina Dobra za pieniądze z ZIT dokonała termomodernizacji szkoły i wybudowała drogę, która prowadzi do wielu zakładów pracy na terenie gminy: - To zaledwie 800 metrów drogi, inwestycja warta ponad 2,5 miliona złotych. Z punktu widzenia lokalnego biznesu to bardzo ważne zadanie. Ulicą Spółdzielców do okolicznych zakładów pracy dojeżdża codziennie kilkaset osób – mówi Tomasz Kakowski, Zastępca Kierownika ds. Spraw Komunalnych i Inwestycji z Urzędu Gminy w Dobrej. Najbardziej imponującą inwestycją jest przebudowa Węzła Łękno. Michał Przepiera, Zastępca Prezydenta Szczecina uważa, że z punktu widzenia komunikacyjnego rozwoju Szczecina to jeden z priorytetów. Zadanie jest warte ponad 100 milionów złotych: - Przyznanie dofinansowania to pozytywna wiadomość, ponieważ daje nam zielone światło i umożliwia przygotowanie się do realizacji całego przedsięwzięcia – mówi Michał Przepiera Zastępca prezydenta miasta ds. inwestycji. – Nowy układ drogowy, który powstanie u zbiegu alei Wojska Polska i trasy średnicowej wniesie nową jakość w zakresie obsługi ruchu samochodowego i pozwoli znacznie go rozładować. Co istotne całość funkcjonować będzie jako węzeł przesiadkowy, z którego skorzystają pasażerowie komunikacji miejskiej oraz przyszli użytkownicy kolei metropolitalnej.

Inwestycji jest i będzie jeszcze więcej – przedsiębiorcy powinni regularnie odwiedzać stronę internetową Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.