Legalizacja Baner

Był jednym z pionierów w profesjnalnym pozycjonowaniu stron internetowych, a teraz zmienia i unowocześnia rynek nieruchomości na wynajem proponując tej branży funckjonalne i nowoczesne rozwiązania informatyczne czyli aplikację Rentumi. Wojciech Kłodziński mówi nam czy nowa branża jest dla niego inspirująca i zaprasza na spotkanie dla przedsiębiorców, które odbędzie się 2 lutego w siedzibie Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Organizuje Pan kolejne spotkanie w Północnej Izbie Gospodarczej w ramach swojej nowej działalności biznesowej. Kogo zapraszamy, o czym będzie mowa i czy jest to spotkanie do szerokiego audytorium czy może konkretnych osób?

Jest to spotkanie dla osób powiązanych z branżą nieruchomości. Mowa o aktywnych inwestorach, którzy inwestują już w branżę nieruchomości, mieszkania na wynajem, mieszkania na pokoje, dla osób, które zarabiają kupując mieszkania do remontu i sprzedając je drożej. To spotkanie także dla projektantów, architektów, firm budowlanych i całego środowiska od zakupu nieruchomości do jej wynajęcia i zarządzania – taki jest target spotkań.

A jaki jest cel?

Podstawowy to integracja całego środowiska. Często mówi się, że ktoś ma okazję inwestycyjną lub informacje o takich okazjach, ale nie ma środków pieniężnych. Są też osoby, które dysponują kapitałem, ale nie wiedzą jak nim gospodarować bądź nie mają okazji do inwestowania. Kiedy dwie takie osoby się spotkają to jest szansa na biznes. Potrzeba wtedy notariuszy, projektantów, ekip budowlanych itp. Taka integracja jest możliwa na takich spotkaniach jak te organizowane w Północnej Izbie Gospodarczej.

Jaki jest efekt pierwszego spotkania? Czy to najbliższe będzie mieć jakiś motyw przewodni?

Pierwsze spotkanie było doskonałe, przyszło prawie 70 osób z branży – jak na debiutująca inicjatywę to świetny wynik. Zapraszamy przedsiębiorców poprzez zrzeszenie biur nieruchomości, Północną Izbę Gospodarczą oraz Stowarzyszenie Mieszkanicznik, które ma prawie 1500 członków. Każde spotkanie to prelekcje oraz prezentacje. Porozmawiamy o ubezpieczeniach w wynajmie, jest wiele ciekawostek o których warto powiedzieć jak np. ubezpieczenie kaucji. Kolejny temat to „inteligentny dom”, stworzyliśmy prototyp aplikacji, która pozwoli na całkowicie zdalne wynajmowanie mieszkania. Poprzez kliknięcie na komórce otwieramy drzwi, weryfikujemy tożsamość, zaczytujemy stan liczników przez Internet, następnie podpisujemy umowę zdalnie. Będzie prezentacja naszej aplikacji rentumi.pl, jest ona rozbudowywana o nowe funkcjonalności i na pewno omówimy to podczas spotkań. Założenie jest takie by odbywały się one co trzy miesiące. Będziemy także omawiali konkretne oferty flipów czyli mieszkań do remontu.

Jak odnajduje się Pan w nowej branży? Wcześniej wielkie sukcesy jako firma Enterso, a teraz zupełnie nowa przestrzeń biznesowa.

Czuje się bardzo dobrze. 11 lat pracy przy pozycjonowaniu stron internetowych trochę mnie znużyło. Robiłem mnóstwo innowacyjnych projektów , ale mimo wszystko wokół jednego tematu. W nieruchomościach czuję się bardzo dobrze, nie jest to praca, a pasja. W Enterso to była już zwykła praca, klienci, pracownicy, biuro, pilnowanie pracy. Teraz jest inaczej, ze wspólnikiem Michałem Pytlakiem siedzimy w restauracji, projektujemy rozwój aplikacji i bardzo mnie kręci taka forma kreowania nowych rozwiązań…

Czuje się Pan pionierem nowoczesnego podejścia do wynajmu mieszkań? Rozwiązania o których rozmawiamy zdają się być rewolucją na rynku.

Zdarza się, że niektórzy traktują ten biznes staromodnie. Ściągają z internetu wzór umowy nie patrząc czy jest to dobry wzór i czy jest w stanie ich w 100% ochronić. Nie patrzą na zyski itp. Na przykład mój ojciec, wynajął mieszkanie za określone pieniądze i sam byłem w szoku, że to zrobił. Pytam: tato, dlaczego? A on odpowiada, że zależało mu żeby zrobić to szybko. Niestety czasami prędkość może generować później duże problemy. Chcemy edukować przedsiębiorców z efektywności wynajmowania. Jak ktoś ma wiele mieszkań, to ich administrowanie może zajmować ogromną ilość czasu i wtedy przestaje być rentierem, a staje się hotelarzem. Staramy się by te procesy były możliwie usprawnione, mowa zarówno o sprzątaniu jak i na przykład o opłatach – to wszystko w formie analogowej zajmuje dużo czasu. Automatyzacja jest pomocą i sprawia, że pasywny zarobek jest możliwy, przy starym sposobie administrowania mieszkaniami i pokojami może nam to zajmować kilka godzin dziennie.

Jak wygląda rynek mieszkań na wynajem w Szczecinie? Pan ma świeże spojrzenie na całą sytuacje.

Mam małe doświadczenie, to kwestia kilku miesięcy, ale intensywnie wchodzę w ten rynek i staram się szkolić i edukować. W Szczecinie jest dobra relacja pomiędzy ceną zakupu, a ceną najmu. Jest wysoki współczynnik zwrotu inwestycji. Inne miasta są może bardziej stabilne rynkowo, ale u nas jest szansa na zarobek w wysokości 8% miesięcznie, w Warszawie ten wzrost nie przekracza 5% - to kwestia ceny za metr kwadratowy. Zakłada się, że każde zainwestowane 100 tysięcy złotych powinno przynieść tysiąc miesięcznie zysku. Mieszkanie za 300 tysięcy musi więc wygenerować już około 3 tysięcy złotych. Są też „fale”, które można łapać np. popularność północnych dzielnic Szczecina czy okolic Przecławia gdzie wybudował się Amazon. Jeszcze parę miesięcy temu widziałem kawalerki na północy za kilkanaście tysięcy złotych, to jest cena garażu…

Na koniec – na kiedy zapraszamy na spotkanie do Północnej Izby Gospodarczej?

Zapraszamy 2 lutego do Północnej Izby Gospodarczej, następnie odbędzie się afterparty w klubie Grey gdzie porozmawiamy w sposób mniej oficjalny. Samo spotkanie będzie interesujące, inspirujące i serdecznie zapraszamy członków Izby.

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

Opłata wynosi tylko 1 od wartości wadium 3