fbpx

SZYMON HOŁOWNIA baner

 

7MKM baner 1150x250px pg1 20180701

 

WeP UP! West Pomeranian ICT Start UP HubNazwa inicjatywy Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA brzmi skomplikowanie, ale dla przedsiębiorców poruszających się w świecie start-upów to nic zaskakującego. ZARR SA realizuje kolejny projekt, z którego tym razem mogą skorzystać młodzi przedsiębiorcy lub osoby z pomysłem na działalność gospodarczą w branży ICT. Celem projektu jest promocja i rozwój zachodniopomorsk. ich pomysłów na arenie międzynarodowej.

„WeP UP! West Pomeranian ICT Start UP Hub” to międzynarodowy projekt, który już od początku lutego br. jest realizowany przez ZARR SA przy współpracy zagranicznych partnerów z Włoch, Niemiec i Estonii. Spółka jako reprezentacja strony polskiej i jednocześnie koordynator konsorcjum, pełni rolę menadżera całego projektu czuwając nad jego realizacją, a przede wszystkim wdrażając bezpośrednio założone działania wspierające rozwój środowiska start-upowego na Pomorzu Zachodnim poprzez ekspansję lokalnych przedsiębiorców na rynek międzynarodowy i paneuropejski. – Jesteśmy liderem międzynarodowego projektu, który jest już realizowany na terenie naszego województwa, oraz poza granicami kraju dzięki współpracy z zagranicznymi partnerami. Realizacja całej inicjatywy potrwa 12 miesięcy tj. do końca stycznia 2019 roku. Jesteśmy po pierwszych konkretnych i bardzo merytorycznych spotkaniach, które wytyczają nam kolejne kierunki realizacji działań zaplanowanych w projekcie – mówi Małgorzata Wleklak Specjalista ds. projektów międzynarodowych. Głównym celem inicjatywy jest stworzenie przyjaznego ekosystemu dla start-upów. Mowa zarówno o możliwościach rozwoju na rynku krajowym jak i międzynarodowym. Udział partnerów z innych krajów to szansa skorzystania z ich doświadczeń nabytych w ramach inicjatyw skierowanych do start-upów.

Projekt WeP UP! skierowany jest zarówno do młodych innowatorów z branży ICT, którzy jeszcze nie prowadzą swojej działalności gospodarczej, ale mają ciekawy pomysł na biznes, jak i do start-upów, które już wystartowały. Jak zapewniają nas specjaliści z Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. każdy innowacyjny pomysł może liczyć na wsparcie w postaci usług, m.in.: udziału w krajowych oraz zagranicznych konferencjach i spotkaniach match-makingowych mających na celu nawiązanie kontaktów biznesowych, czy korzystanie ze stacjonarnego punktu obsługi przedsiębiorcy, tzw. One-Stop-Shop. - Mówi się, że 8 na 10 start-upów upada po roku działalności, gdy kończą się dofinansowania z Unii Europejskiej. My chcemy przełamywać negatywne stereotypy. Projekt to komplementarne przedsięwzięcie dla już funkcjonujących podmiotów działających na rzecz wspierania przedsiębiorczości w Regionie. To inicjatywa prorozwojowa. Nie wiemy jeszcze, ile start-upów nie radzi sobie na rynku, dlatego jednym z pierwszych działań projektu jest analiza ekosystemu start-upów, tj. ocena potencjału, ewentualnych barier i potrzeb młodych przedsiębiorców – mówi Małgorzata Wleklak, dodając, że międzynarodowy charakter inicjatywy jest dowodem na to, że młodzi przedsiębiorcy przy prowadzeniu działalności gospodarczej absolutnie przełamują granice.

Projekt WeP UP! to dodatkowe, zupełnie nowe środki dla Pomorza Zachodniego – odrębne od dystrybuowanych aktualnie za pośrednictwem RPO WZ 2014-2020. Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. to instytucja współpracująca z Północną Izbą Gospodarczą w Szczecinie.