fbpx

SZYMON HOŁOWNIA baner

 

7MKM baner 1150x250px pg1 20180701

 

Kilka dni temu na portalu Północnej Izby Gospodarczej przedstawialiśmy Państwu sylwetkę firmy TZMO czyli Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. Firma zaopatruje w Szczecinie szpitale, przychodnie i apteki, prowadzi własne sklepy, dystrybuuje towary oraz prowadzi szereg usług specjalistycznych dla szpitali i placówek medycznych. W jej skład wchodzi kilka marek, niektóre są liderami w swoich segmentach, a produkty towarzyszą nam w codziennym życiu. Główne marki TZMO to: Bella, Seni, Matopat, CitoNet. Jak mówi Prezes Zarządu TZMO w Szczecinie Magdalena Kaminska biznes to jedna strona działania firmy, druga to działalność społeczna i charytatywna na wielu płaszczyznach.

TZMO czyli Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych wyznaczają zupełnie nowe, niespotykane dotychczas granice społecznej odpowiedzialności biznesu. W Szczecinie działania firmy skoncentrowane są wokół projektu Damy Radę. Polega on na wsparciu opiekuna nieformalnego. Jest to osoba która opiekują się osoba chorą, niesamodzielną. Zwykle jest to członek rodziny pacjenta, który dopiero uczy się szeroko pojętej opieki. I dla takich właśnie osób powstał projekt Damy Radę. Udział w projekcie jest całkowicie darmowy, a Damy Radę to przede wszystkim:

- warsztaty dla opiekunów nieformalnych prowadzone średnio dwa razy w miesiącu,
- filmy instruktażowe dostępne na stronie www.damy-rade.info,- poradnik dla opiekunów nieformalnych rozdawany podczas warsztatów oraz możliwy do zmówienia na stronie projektu

Damy Radę to tylko nieliczne przykłady szerokiej działalności firmy. Instytucja współpracuje z innymi podmiotami po to by docierać jak najszerzej z programem szkoleń czy informatorami wydawanymi przez TZMO. – Ja nie jestem zaskoczona, że pacjenci mają często problemy z refundacją środków pomocniczych, dotarciem do informacji gdzie szukać pomocy. Jest to droga bardzo trudna, usłana po drodze wieloma instytucjami i formalnościami. Gdy ktoś dotrze do nas to staramy przeprowadzić przez cały proces formalny, pomagamy w doborze produktu oraz wskazujemy kilka dróg, aby każdy mógł świadomie dokonać wyboru najlepszego dla siebie. Jeśli pacjent po wyjście ze szpitala staje się osoba niesamodzielną ma potrzeby „tu i teraz” i takie sytuacje mogą być dla rodzin i opiekunów bardzo stresujące – mówi Magdalena Kamińska, Prezes TZMO w Szczecinie. 

TZMO do pomagania mieszkańcom podchodzi kompleksowo, z naciskiem na to czego w mieście brakuje czyli pomoc rodzinom pacjentów: - Prowadzimy portal Damy Radę przez fundację,” Razem zmieniamy świat”, która działa przy TZMO. Warsztaty dla opiekunów, wsparcie psychologa, rozmowa między opiekunami o ich codziennych zmaganiach z chorym to również odskocznia od codziennego życia. Często tym spotkaniom towarzyszą emocje.

Nadrzędnym celem dla nas jest dotarcie do jak najszerszej liczby opiekunów. Prowadzimy ze szczecińskimi szpitalami projekt „Wychodzę ze szpitala i co dalej”, pracując nad tym aby personel medyczny przekazywał informacje o możliwościach i narzędziach jakie dajemy opiekunom nieformalnym.

TZMO jest jeszcze zaangażowany w inne działania społecznej odpowiedzialności biznesu, mowa o działaniu w ramach Ligi Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych:  Jesteśmy organizatorem Międzynarodową Ligę Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych SENI CUP. To cykl rozgrywek piłkarskich, w których biorą udział niepełnosprawni mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. Drużyny tworzą kobiety i mężczyźni w bardzo różnym wieku. Piłkarze i piłkarki mają od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Łączy ich tylko jedno - miłość do gry w piłkę nożną. Liga SENI Cup to jedyne takie mistrzostwa na świecie. Co roku biorą w nich udział drużyny z wielu krajów europejskich. Jest to dla nich wyjątkowa okazja do rozwijania sportowej pasji i spełniania swoich marzeń, a także do oderwania się od smutnej codzienności – mówi Magdalena Kaminska. – Odbywają się Polsce trzy półfinały, w naszym regionie ten finał ma miejsce od lat w Pogorzelicy. Wydarzenie jest objęte Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Nasze drużyny odnoszą sukcesy, jeżdżą na mistrzostwa do Torunia, co nas również bardzo cieszy – dodaje Prezes Kaminska.

TZMO jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.