fbpx

BANER dzień przedsiębiorcy 2020

 

MISJA GOSPODARCZA MAURITIUS 1

 

 

Z punktu widzenia Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie trudno wyobrazić sobie lepsze rozpoczęcie roku! Pełna przedsiębiorców sala Hotelu Radisson Blu, doskonała atmosfera, najważniejsze tematy i wspaniali goście na sali. W czwartek odbyło się spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem, ekonomistą nazywanym jednym z architektów najważniejszej po 1989 roku reformy publicznych finansów. To dzięki niemu polska gospodarka wygląda dzisiaj tak jak wygląda. Po wspaniałym wykładzie inauguracyjnym odbyła się debata dotycząca bieżących tematów takich jak: wykorzystanie środków z Unii Europejskich, konsekwencje Brexitu dla Polski i Pomorza Zachodniego. Goście zadawali uczestnikom debaty pytania. Była to więc jedna z nielicznych okazji do tego by zapytać o jakąś ważną sprawę samego prof. Leszka Balcerowicza. RELACJA FOTOGRAFICZNA Z WYDARZENIA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ. 

    Spotkanie otworzył wykład prof. Leszka Balcerowicza. Jeden z najwybitniejszych polskich ekonomistów mówił o sukcesach i porażkach 30-lecia wolnej Polski w kontekście gospodarczym. Pojawiło się mnóstwo interesujących tez odnośnie sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw, prywatyzacji, wolności obywatelskiej i gospodarczej czy bieżącej sytuacji politycznej. Po spotkaniu z prof. Balcerowiczem odbyła się debata, w której poza głównym bohaterem wieczoru pojawili się znakomici goście: Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Skarbnik Miasta Stanisław Lipiński, Prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Robert Michalski oraz przedstawiciele świata nauki: dr Dariusz Czajka (Rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji) oraz prof. Dariusz Zarzecki (Ekonomista, przedsiębiorca, Uniwersytet Szczeciński). Bardzo cieszy nas aktywny udział przedsiębiorców obecnych na Sali. Zadawali oni odważne pytania podczas debaty, a jej uczestnicy chętnie się z nimi mierzyli.

    Spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem oraz debata otwiera w Północnej Izbie Gospodarczej przełomowy, pełen nowych wydarzeń i inicjatyw rok 2019. Jak zapowiada Prezes Jarosław Tarczyński dziać się będzie mnóstwo interesujących rzeczy: - Zostało dzisiaj poruszonych mnóstwo interesujących tematów, jestem zadowolony ze spotkania, frekwencja była wyższa niż się spodziewaliśmy, to duży sukces. Na pewno będziemy kontynuować spotkania z wybitnymi ekonomistami, takie spotkania wzbogacają nasze życie izbowe. Profesor Balcerowicz jest bardzo otwartą osobą, chciał się dowiedzieć jakie problemy mają przedsiębiorcy i na jakie tematy chcą rozmawiać. Następne w kolejności wydarzenia w Izbie to Dni Otwarte, zaprosimy także kilka znanych osób, o szczegółach powiemy już niebawem – mówi Prezes Tarczyński. – Profesor łączy fantastyczne rzeczy: szeroką, globalną wiedzę ekonomiczną z doskonałym wyczuciem stanu polskiej przedsiębiorczości, stąd też mogliśmy odczuć jego wybitne doświadczenie na wielu poziomach, zarówno jako ekonomisty, byłego wicepremiera czy członka Rządu. Trzy dekady polskiej gospodarki to jest wiele książek, wiele podręczników, wiele prac doktorskich, działo się bardzo dużo, nie sposób tego ogarnąć w dwie godziny, przez te lata da się zauważyć duży wpływ polityki na życie gospodarcze i o tym była dzisiaj również mowa – dodaje Maciej Borowy, Wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Zadaniem Izby jest umożliwianie przedsiębiorcom prowadzenia dialogu z autorytetami i niewątpliwie dzisiejsza debata i udział w niej prof. Balcerowicza jest takim wydarzeniem. To czas kiedy możemy podsumować 30 lat demokracji, nasz gość jest osobą, która miała i ma ogromny wpływ na kształtowanie naszego życia publicznego i wolnej gospodarki. Jeżeli chodzi o główną myśl, która została we mnie to namawianie przedsiębiorców do odwagi niezależnie od władzy i sytuacji dookoła, musimy wyzwalać w sobie pokłady siły – dodała Hanna Mojsiuk, członek prezydium Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

     W Sali hotelu Radisson Blu obecnych było ponad 250 przedsiębiorców, a także przedstawiciele świata nauki czy samorządowcy. Odwiedzili nas także przedstawiciele terenowych oddziałów Północnej Izby Gospodarczej: - Bardzo się cieszę, że prof. Balcerowicz odwiedził Szczecin, obserwujemy gospodarkę i scenę polityczną, zmieścił w niej dużo wątków, miał świetny kontakt z nami. Jestem pod dużym wrażeniem – mówiła Anna   Łagodzicz - Pilarska  . – Profesor jest autorytetem, wspaniała pozytywna energia, duża swoboda wypowiadania się w przejrzysty sposób na trudne tematy. Dzieli się wiedzą i daje nam, młodszym przedsiębiorcom dużo energii – dodał Adam Szałek.

    Już w poniedziałek na stronie Północnej Izby Gospodarczej obszerna relacja z debaty oraz z wykładu prof. Leszka Balcerowicza. Niebawem udostępniona zostanie również galeria z tego niezwykłego wydarzenia!

 

ZDJĘCIE: SZCZECINBIZNES.PL