fbpx

Społeczna Odpowiedzialność Biznesu to hasło coraz częściej znane firmom działający w województwie zachodniopomorskim. CSR może dzielić się na zewnętrzny czyli taki, który jest skierowany do ogółu społeczeństwa i wewnętrzny czyli taki skierowany bezpośrednio do pracowników danej firmy. Aktem solidarności z podwładnymi może być przykładowo wsparcie w czasie strajku nauczycieli, który rozpoczął się 8 kwietnia i nie wiadomo ile może potrwać. Wiele firm w naszym regionie zdecydowało się na to by pozwolić pracownikom przychodzić do pracy z dziećmi. Specjaliści ds. HR uważają, że to doskonały pomysł. Pracownik nie bierze urlopu i wykonuje swoją pracę.

    Rozpoczęty w poniedziałek strajk nauczycieli jest największym protestem tej grupy zawodowej w Polsce po 1993 roku. W Polsce protestuje ponad 48% placówek, w województwie zachodniopomorskim 77%, a w samym Szczecinie ten wskaźnik przekracza 80%. Protestuje ponad połowa przedszkoli, niemal wszystkie podstawówki i szkoły ponadgimnazjalne. Taka sytuacja to wielki stres dla uczniów, którzy nie wiedzą czy w środę podejdą do egzaminów, ale i poważny problem dla rodziców przed którymi stoi wyzwanie zapewnienia opieki dzieciom. Nieznane są jeszcze dokładne dane odnośnie tego ilu rodziców w poniedziałek 8 kwietnia było zmuszonych wziąć urlopy na żądanie, ale według zapowiedzi planował to co piąty rodzic. Wielu próbowało ratować się płatną opieką, pomocą rodziny czy zajęciami opiekuńczymi, które były na bieżąco organizowane w szkołach, ale nie dla wszystkich dzieci starczyło miejsca.

     Niektórzy przedsiębiorcy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich pracownikom i umożliwili im pracę zdalną na czas protestu lub pozwoli przychodzić do pracy z dziećmi. Robią tak zarówno wielkie korporacje jak i mniejsze firmy. - Niewątpliwie wielu pracujących rodziców stanęło dziś przed dylematem jak zapewnić opiekę naszym najmłodszym. Już w zeszłym tygodniu kilka szczecińskich firm zadeklarowało możliwość pracy zdalnej dla rodziców, których dzieci pozostały bez możliwości pójścia do szkoły, a tym którzy muszą być na stanowisku pracy możliwość zabrania swoich pociech ze sobą do pracy. Dziś ta liczba przedsiębiorstw jest jeszcze dłuższa. To ważny czas, bo firmy mają możliwość zweryfikowania swoich deklaracji jako pracodawców wspierających i dbających o swoich ludzi.  Najlepsi pracodawcy na rynku na pewno nie pozostawią rodziców bez pomocy i zorganizują inicjatywy, które pomogą przetrwać ten czas – mówi Anna Sudolska, kierownik oddziału firmy Idea HR.

     Dzieciaki pracowników biura Pogoni Szczecin miały zapewnioną opiekę przez cały dzień: -  W Pogoni Szczecin pracownikom zaproponowaliśmy zajęcia dla dzieci w godzinach pracy. Na terenie stadionu mamy na szczęście możliwości lokalowe i nie tylko, a wśród zatrudnionych, głównie trenerów, osoby z odpowiednim przygotowaniem i wykształceniem pedagogicznym. Dla najmłodszych planujemy zajęcia również na świeżym powietrzu, na boisku – mówi Krzysztof Ufland, rzecznik prasowy Pogoni Szczecin. Swoim pracownikom pomoc zaoferowały także instytucje publiczne. Specjalne pokoje zabaw przygotowano w Urzędzie Miasta w Szczecinie, Urzędzie Marszałkowskim czy Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Protest nauczycieli trwać będzie do odwołania.

CZEKAMY NA OPINIE PRZEDSIĘBIORCÓW ZRZESZONYCH W PÓŁNOCNEJ IZBIE GOSPODARCZEJ NA TEN TEMAT – CZY PAŃSTWO POZWALACIE SWOIM PRACOWNIKOM NA PRZYCHODZENIE DO PRACY Z DZIEĆMI W CZASIE PROTESTU NAUCZYCIELI?