fbpx

 

IZBOWY PAKIET BANER

 

 - Walka ze smogiem, to walka o ludzi. Celem naszej fundacji jest wyrównanie szans osób ubogich energetycznie. Już  w listopadzie rusza projekt pomocy rodzinie zmagającej się z brakiem funduszy na ogrzewanie i prąd. Zawalczymy  o bezpieczne i ekologiczne miejsce do życia dla piątki niezwykle dzielnych osób - zapowiada Jakub Manicki, Prezes Zarządu firmy Redsnake oraz współzałożyciel Fundacji Czyste Powietrze.  To pierwsza taka akcja w Polsce. Firma Red Snake jest członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.Jeszcze tej zimy, zamieszkają w ciepłym domu

Pomysł kampanii „Wychodzę ze smogu”, narodził się po telefonie do Fundacji Czyste Powietrze od rodziny, której mimo pełnej świadomości zagrożenia jakie płynie z palenia w piecu węglowym, nie stać na wymianę starego kopciucha.  Dotacja z programu Czyste Powietrze, zapewnia aż 90% dofinansowania do ocieplenia domu i wymiany źródła ciepła. Jednak dla osób najuboższych pozostałe 10% jest barierą nie do przejścia.  - Codziennie pomagamy kilkudziesięciu osobom uzyskać rządowe dofinansowanie z Czystego Powietrza.  Tym razem postanowiliśmy pójść o krok dalej. Otrzymując informację o rodzinie z województwa zachodniopomorskiego, której dom wymaga gruntownej termomodernizacji i wymiany źródła ciepła, aby mogli w nim zamieszkać z ciężko chorym synkiem, bez wahania zaczęliśmy działać. Celem projektu jest zmodernizowanie domu w taki sposób, by stał się ekologiczny, energooszczędny i pozbawiony rachunków za prąd i ogrzewanie. Warunkiem realizacji tego celu jest pozyskanie środków na fotowoltaikę, która zapewni produkcję darmowego prądu na potrzeby świata i ogrzania domu - mówi Jakub Manicki.

     W mediach społecznościowych Fundacji już od 6 listopada rozpocznie się zbiórka brakujących funduszy na zakup i montaż fotowoltaiki dla wybranej rodziny. Zapraszamy na profile FB/Fundacjaczystepowietrze i IG/fundacjaczystepowietrze. Dołącz do wydarzenia już dziś, aby śledzić sukcesy zbiórki funduszy i postępy prac w modernizowanym domu.

Ubóstwo energetyczne w Polsce

Szacuje się, że ponad 12% Polaków jest ubogich energetycznie, co oznacza, że nie stać ich na ciepło i światło. Niewystarczająco ogrzane domy sprzyjają rozwojowi chorób układu oddechowego, układu krążenia, alergiom czy zaburzeniom hormonalnym, wpływają także na zdrowie psychiczne (depresje, stany lękowe). W skrajnych przypadkach stan ubóstwa energetycznego może prowadzić nawet do śmierci. W ramach celów statutowych Fundacja Czyste Powietrzy działa na rzecz zmniejszenia ubóstwa energetycznego w Polsce.  Prowadzimy edukację ekologiczną dla mieszkańców wsi i miast,  a także pomagamy w uzyskaniu dotacji na wymianę źródeł ciepła. Kampania „Wychodzę ze smogu” to kolejna metoda dotarcia  i pomocy rodzinom zmagającym się z trudnością w zaspokojeniu podstawowych potrzeb tj. ciepło i prąd.