fbpx

 

IZBOWY PAKIET BANER

 

 

 

Od momentu ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, a następnie stanu epidemii przedsiębiorcy żyją w ciągłej niepewności. Tak naprawdę nie wiadomo ile potrwa epidemia koronawirusa i jak głębokie będą straty dla gospodarki. Są branże, które bardzo dotkliwie odczuwają obecną sytuację. W kryzysie znalazła się turystyka, gastronomia, branża rozrywkowa, przemysł, kultura, a także wszelkie usługi. Zakłócony łańcuch dostaw daje się we znaki także branży handlowej. W ubiegłym tygodniu Północna Izba Gospodarcza wystosowała do Prezydenta Piotra Krzystka apel o wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców. Władze miasta i regionu zaproponowały pewne rozwiązania, które można uznać za krok w stronę przedsiębiorców. – Każdy pomysł należy docenić. Nastroje wśród przedsiębiorców są bardzo pochmurne, bo wielu wie, że niebawem będzie walczyć o utrzymanie miejsc pracy dla swoich pracowników albo nawet ogólnie o przetrwanie firmy – mówi Jarosław Tarczyński, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Wsparcie przedsiębiorców: propozycja miasta

   Według założeń autorskiego programu wsparcia przygotowanego przez Urząd Miasta, Szczecin ma być „lokalny” i „solidarny”.  Miasto przeznaczy 10 mln zł na utworzenie specjalnego funduszu pożyczkowego do dyspozycji szczecińskich przedsiębiorców. Przedsiębiorcy którzy mają kłopot z płynnością finansową mogą wystąpić o odroczenie płatności podatku od nieruchomości. Termin zostanie wydłużony w każdym uzasadnionym przypadku. Jeśli w wyznaczonym czasie sytuacja finansowa przedsiębiorcy nadal nie będzie zadowalająca, będzie mógł, w drodze indywidualnego wniosku, po uzasadnieniu braku możliwości opłacenia podatku i opłaty prolongacyjnej, wystąpić o kolejną ulgę. O zawieszenie płatności mogą starać się także przedsiębiorcy prowadzący działalność w lokalach komunalnych.

   Miasto postuluje także o utworzenie funduszu solidarnościowego – do takiego działania zachęcane są instytucje otoczenia biznesowego oraz zrzeszenia gospodarcze takie jak np. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie. Powstanie także specjalna platforma, na której firmy, po zarejestrowaniu, będą mogły sprzedawać bony / vouchery na swoje produkty i usługi, do wykorzystania przez klientów w późniejszym czasie.

 

Marszałek proponuje: Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy

   Cenną deklarację złożył także Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który zapowiedział stworzenie „Zachodniopomorskiego pakietu antykryzysowego”, który obejmuje wsparcie służby zdrowia oraz wsparcie dla zachodniopomorskich przedsiębiorców.

      Samorząd Województwa mógłby uruchomić dla przedsiębiorców wsparcie w wysokości 2 tys. zł na miejsce pracy, udzielane przez 3 kolejne miesiące. Szacunki wskazują, że w całym regionie mogłoby to objąć 28 tys. stanowisk, szczególnie w branżach dotkniętych pandemią COVID-19: turystyce, gastronomii, części usług związanych z bezpośrednim kontaktem z klientem, gdzie spadki w dochodach sięgają nawet 90%.

      Firmy szczególnie potrzebują kapitału obrotowego, co ma udostępnić tzwII filar wsparcia. W ramach JERMIE 2 może zostać uruchomione co najmniej 50 mln zł. Dodatkowe 20-30 mln zł udostępni Zachodniopomorski Funduszu Rozwoju. Łącznie da to blisko 80 mln zł niskooprocentowanych pożyczek obrotowych dla przedsiębiorców. Zasady przyznawania pożyczek mają być znane niebawem.

 

Prezes Tarczyński: Izba będzie pomostem pomiędzy przedsiębiorcami, a dystrybutorami środków

    Północna Izba Gospodarcza apelowała do samorządu o wsparcie już w ubiegłym tygodniu. Deklaracje płynące ze strony samorządu lokalnego są bardzo budujące, choć jak przyznaje Prezes Jarosław Tarczyński pieniądze, które trafią do przedsiębiorców będą zapewne kroplą w wielkim morzu potrzeb. – Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni wielkim poczuciem odpowiedzialności ze strony lokalnego samorządu. Nie znamy jeszcze szczegółów, ale te informacje, które docierają do przedsiębiorców oceniane są pozytywnie. Inaczej ma się temat wsparcia rządowego, bo tutaj wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi – przyznaje Prezes Północnej Izby Gospodarczej Jarosław Tarczyński. – Będziemy wspierać wszelkie działania władz zmierzające do wspierania przedsiębiorców, zarówno na szczeblu lokalnym jak i centralnym. Będziemy jako Izba pomostem pomiędzy przedsiębiorcami, a urzędami, które będą zajmowały się dystrybucją środków finansowych. Miejmy nadzieję, że przedsiębiorcy będą korzystać ze środków, które zostaną im zaproponowane i przejdą przez rok 2020 z możliwie małymi stratami – dodaje Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński.