Warning: file_get_contents(): Peer certificate CN=`*.home.pl' did not match expected CN=`izba.info' in /templates/frontend/runless.php on line 38

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /templates/frontend/runless.php on line 38

Warning: file_get_contents(https://izba.info//media/system/css/system.css): failed to open stream: operation failed in /templates/frontend/runless.php on line 38
Ekspert WSB: Bezpieczeństwo w czasie pandemii

Pracownicy, którzy nie mogą zostać w domu to większość pracowników produkcyjnych. Przejście na home office, jest rozwiązaniem dostępnym dla ograniczonej grupy osób. Co zrobić, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa pracownikom, których obecność w firmie jest niezbędna dla utrzymania ciągłości produkcji?

 

Praca zdalna, jest rozwiązaniem pogarszającym funkcjonowanie firmy produkcyjnej i pracujących w niej ludzi. Niepełna obsada kadry sprawia, że efektywność pracy spada, a komunikacja z pracownikami produkcyjnymi, ograniczona jest do niezbędnego minimum. Wielu z nich może nie mieć stałego dostępu do komputera, przez co, możliwy jest wyłącznie kontakt bezpośredni. Do grupy osób, które mogą pracować zdalnie należą: część pracowników administracyjnych, niektórzy pracownicy działów wspierających produkcję, tj. działy sprzedaży, zaopatrzenia, HR, księgowości czy IT.
 
Andrzej Lachowski, Partner Zarządzający   Działem Konsultingu Delloite w Polsce zaleca: „Rada nadzorcza, zarząd a także management wyższego szczebla powinni zadbać o morale pracowników, a także o elastyczność i trafność podejmowanych decyzji*." Jest to ważne, przy organizacji pracy w dobie pandemii, właśnie z tego względu, że nie wszyscy pracownicy mogą pracować zdalnie.
 
Obowiązki zawodowe pracowników produkcyjnych są związane z wykonywaniem czynności przy maszynach, czy też na liniach montażowych, i to - absolutnie, uniemożliwia im pracę zdalną. Aby utrzymywać sprawne działanie zakładu produkcyjnego, praktycznie każdy pracownik powinien do niego przyjeżdżać, bo praca zdalna utrudnia funkcjonowanie tego typu przedsiębiorstwa. Jest to również wywołane powodami emocjonalnymi. Pracownicy produkcyjni widząc puste biura, mogą odczuwać presję wewnętrzną, aby nie przychodzić do pracy. Pojawia się pytanie: "Skoro jest to takie niebezpieczne, to dlaczego część pracowników firmy jest narażana?".

Mów głośno o bezpiecznych zachowaniach

W sytuacji, gdy pracownik może wykonywać swoją pracę, jedynie w zakładzie pracy, muszą być stworzone warunki pozwalające na wykonywanie jej w sposób jak najbezpieczniejszy. Ważne jest więc, aby je zapewnić, mając na uwadze zdrowie pracowników, które przekłada się na zdrowie ich rodzin. Podstawą jest uświadamianie pracowników o tym, co powinni i jak powinni się zachowywać, aby również sami dbali o swoje bezpieczeństwo. Warto więc zadbać o powtarzanie komunikatu prezentowanego mediach, czyli zachęcać do dokładnego i cierpliwego mycia rąk (wszystkie trudno dostępne miejsca między palcami i mycie co najmniej przez 30 sekund), a także do:
  • dezynfekcji rąk, ich suszenia i kremowania (sama dezynfekcja niszczy skórę)
  • utrzymywania dystansu w pracy (o ile jest to możliwe)
  • używania maseczek i innych zabezpieczeń dróg oddechowych
  • niepocierania twarzy
  • używania rękawiczek.
Kolejną możliwością, jest zabezpieczenie pracowników, przez właściwe zachowania innych pracowników. Należą do nich: zakrywanie twarzy podczas kaszlu lub używanie masek, staranie się utrzymywania odległości 1,5-2,0 metra oraz zaniechanie spotkań w grupach. Pracodawca może również wprowadzić rozwiązania organizacyjne takie jak:
  • zakaz witania się poprzez podanie ręki
  • edukowanie, uświadamianie oraz zaopatrzenie pracowników przyjezdnych (np. pracowników z Ukrainy) w żywność, środki higieny i organizowanie im posiłków w miejscu ich pracy lub zamieszkania
  • stworzenie procedur postępowania związanych z badaniem temperatury i obserwacji pracowników, aby jak najszybciej wyłapywać objawy chorobowe, a później na podstawie wywiadu z pracownikiem decydować o dalszym postępowaniu.
Pracodawca może również ograniczyć dostęp do wejścia na teren zakładu. Zakaz wchodzenia obcych osób, może być zakomunikowany przy wejściu do firmy, a drzwi można zamknąć zostawiając na nich numer telefonu kontaktowego. Przyjmowanie i wydawanie towarów oraz przesyłek może być wykonywane przez ograniczoną grupę, dobrze zabezpieczonych pracowników. Takie rozwiązania są kłopotliwe dla kontrahentów, ale konieczne ze względu na bezpieczeństwo pracowników. Większość firm, w obecnej sytuacji powinna podejść ze zrozumiem do przełożonych spotkań, a także do innych ograniczeń przyjętych w przedsiębiorstwach.

Dbaj o komfort psychiczny pracowników

Same racjonalne rozwiązania zabezpieczające pracowników nie są wystarczające, aby zapewnić komfort psychiczny. Wszyscy są w tej chwili poddani ogromnej presji, również ze strony najbliższych. Szczególnie objawia się to w sytuacji, gdy część rodziny zostaje w domu, a część nie może zostać, ze względu na charakter pracy, czy też możliwości techniczne (wadliwość sprzętu komputerowego, słaba jakość łącza internetowego). W dzisiejszych czasach, wyjście do pracy może być traktowane jak coś bardzo niebezpiecznego. Ryzyko jest tym większe, im więcej ludzi pracuje w zakładzie pracy. Ważne jest więc racjonalne podejście do tego zagrożenia. Na ten moment trzeba dokładnie analizować sytuację i reagować na to co się dzieje. Na pewno wymaganym minimum, jest dostosowywanie się do obowiązujących nakazów i zakazów wprowadzanych w związku z sytuacją epidemiologiczną przez władze kraju.
Należy mieć na uwadze, że pracownicy są bombardowani informacjami na temat koronawirusa. Wszystko co dotyczy tego tematu jest natychmiast przekazywane w mediach. Po takiej liczbie informacji, każdy może mieć własną opinię o tym, co jest ważne i jak należy się zachowywać. Aby uniknąć chaosu komunikacyjnego, pracodawca może wyznaczyć jedną (lub więcej) osobę, która zbiera wiarygodne informacje i przekazuje je pracownikom. Zadbanie o jakość i spójność przekazywanych informacji jest bardzo ważne. Będą oni nabierać pewności, widząc że w firmie przywiązuje się dużą wagę do aktualizowania wiedzy i podejmowania adekwatnych działań. Warto obserwować i analizować sytuację związaną z pandemią na bieżąco. Jak wiadomo, może ona zmieniać się bardzo szybko. Mogą być wprowadzane nowe obowiązki i nowe wskazówki jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo. Pracownicy wiedząc o tym, że jest osoba odpowiedzialna za zbieranie informacji, będą czuć się pewniej.
Sprawnie i pewnie działający właściciele i kierownictwo firmy są w stanie zapewnić poczucie bezpieczeństwa i wzmocnić morale pracowników, którzy ze spokojem będą mogli kontynuować pracę w czasie pandemii. W ten sposób zapewnione zostanie bezpieczeństwo wspólne oraz bezpieczeństwo ekonomiczne firmy i jej pracowników.

Autorem artykułu jest Krzysztof Kowalski. Menedżer kierunku Inżynieria Zarządzania w Wyższej Szkole Bankowe w Szczecinie.

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

Baner IKW KWEICIEŃ 2021 1140x320 kopia