Warning: file_get_contents(): Peer certificate CN=`*.home.pl' did not match expected CN=`izba.info' in /templates/frontend/runless.php on line 38

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /templates/frontend/runless.php on line 38

Warning: file_get_contents(https://izba.info//media/system/css/system.css): failed to open stream: operation failed in /templates/frontend/runless.php on line 38
Raport z Badania rynku pracy Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego przeprowadzonego przez LSJ HR Group

Nie będzie zwolnień? 

68% firm nie planuje żadnych ograniczeń wydatków w obszarach związanych z zatrudnieniem pracowników w 2021 roku. Tak wynika z raportu do Badania rynku pracy Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego przeprowadzonego przez LSJ HR Group. 

Część firm z regionu planuje jednak różne ograniczenia wydatków związanych z pracownikami. Co piąta ankietowana firma zakłada wstrzymanie nowych rekrutacji, co mimo wszystko jest pozytywnym sygnałem w stosunku do 2020, w którym co czwarta firma wstrzymała rekrutację. 6% badanych firm planuje redukcję zatrudnienia w 2021 roku, co stanowi spadek o 10 pp. w stosunku do działań prowadzonych w 2020 roku. 50% firm, które zamroziły płace w roku ubiegłym, planuje utrzymanie tego ograniczenia w bieżącym roku. Dalsze obniżki płac planuje 4% badanych w stosunku do 12% firm, które już obniżyło wynagrodzenia w roku 2020 (spadek o 8 pp.). 

Badanie rynku pracy zrealizowane wśród firm ze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego wskazuje jasno, że pandemia odbiła swoje piętno na pracodawcach i ich decyzjach biznesowych. I choć ponad połowa firm nie zamierza wprowadzać ograniczeń wydatków związanych z zatrudnieniem, to warto wziąć pod uwagę, że drugą stronę medalu stanowią ci, którzy nie będą powiększać swoich zespołów, a i tacy, którzy je zredukują.  

- W tej sytuacji z pewnością coraz większą rolę zacznie odgrywać możliwość elastycznego zarządzania zespołem, czyli poszukiwanie rozwiązań takich jak praca tymczasowa, które pozwalają na dostosowanie potrzeb zatrudnieniowych do możliwości – twierdzi Katarzyna Opiekulska-Sozańska, dyrektor LSJ. -  W ten sposób w momencie, kiedy jest to niezbędne, pracodawca może wzmocnić pracowników etatowych o dodatkowych członków zespołu, bez biurokratycznej otoczki związanej z zatrudnieniem. Za przepracowane godziny pracowników tymczasowych pracodawca płaci bowiem agencji na podstawie prostego wyliczenia i wystawionej faktury. 

O tym, że pandemia miała i nadal ma duży wpływ na szereg decyzji biznesowych przedsiębiorców z regionu świadczą też dane wskazujące, że co trzecia firma ze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego skorzystała z rządowej tarczy antykryzysowej. 27% firm było zmuszonych wstrzymać bądź ograniczyć inwestycje, a co piąta firma wstrzymała lub czasowo ograniczyła swoją działalność.  

Te i więcej informacji dot. rynku pracy w regionie zawiera raport z „Badania rynku pracy Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego”, którego pełna wersja dostępna jest nieodpłatnie na stronie lsj.pl.  

Centrum Biznesu - Wideo Newsletter
Północnej Izby Gopsodarczej w Szczecinie 

Dołącz do grona najaktywniejszych przedsiębiorców

Baner IKW KWEICIEŃ 2021 1140x320 kopia